nvidia shield tv
fot. Nvidia

NVIDIA wyłączy tę usługę. Gracze z niej już nie skorzystają

Wszystko wskazuje na to, że to koniec pewnej epoki. NVIDIA po niemal dekadzie po zaprezentowaniu usługi GameStream postanawia porzucić technologię, z której mogli korzystać gracze posiadający NVIDIA Shield TV. Korporacja pozostawia jeszcze jednak kilka miesięcy na pożegnania – funkcja zostanie wyłączona początkiem następnego roku.

Twój NVIDIA Shield TV odpocznie. To koniec GameStream

GameStream to dość ciekawa funkcja, ponieważ (jeszcze) pozwala streamowanie gry z laptopa bądź komputera, wyposażonego w kartę GeForce RTX (GTX), do naszego NVIDIA Shield TV, podpiętego do telewizora. Oznacza to, że niemal na każdym TV (oczywiście wyposażonym w odpowiedni port), można było uruchomić ulubioną grę w salonie, bez potrzeby ustawiania komputera, który mógł być w innym miejscu.

Technologia nie jest idealna, bo tak naprawdę wymagała od użytkownika komputera o mocnej specyfikacji technicznej, z wydajnym procesorem i kartą graficzną, umożliwiającą granie w najnowsze tytuły, a także szybkiego połączenia internetowego. Kilka lat temu takie rozwiązanie miało sens – przypomnę, że zadebiutowało w 2014 roku na pierwszej generacji NVIDIA Shield Portable, która była małą, przenośną konsolką – co w tych czasach serio mogło okazać się naprawdę przydatne.

Technologia jednak poszła do przodu, z czego Zieloni bardzo dobrze zdają sobie sprawę i już w lutym usługa GameStream zostanie wyłączona. Shield TV straci jedną ze swoich głównych funkcji, ale wciąż urządzenie pozostaje bardzo funkcjonalne.

Powód nieznany, ale możemy się domyślać

Tak naprawdę nie wiemy, dlaczego NVIDIA wyłącza GameStream, jednak możemy spekulować na ten temat. Zieloni obecnie wspierają inną usługę, która okazuje się naprawdę bardzo dobra – mowa tu o GeForce NOW. Technologia działa na podobnej zasadzie jak GameStream, ponieważ gwarantuje nam przesyłanie obrazu z gry, która działa na innym urządzeniu – w tym przypadku na serwerach NVIDII, które są wyposażone w specjalne karty i procesory.

Głównym plusem jest to, że nie musimy mieć mocnego komputera do gier (szybkie połączenie internetowe jest wymagane), a za pewną miesięczną opłatę dostajemy dostęp do sprzętu, który przesyła obraz gry do naszego urządzenia – komputera, telewizora, smartfona itd.

Technologia poszła do przodu i to właśnie gaming w chmurze jest przyszłościowy.