Nanoleaf

Pierwsze oświetlenie Nanoleaf ze standardem Matter w sprzedaży. Na razie nie dla Polaka

Targi CES 2023 były z pewnością ważne dla Nanoleaf, gdzie popularny producent zaprezentował swoje nadchodzące akcesoria oświetleniowe. Od tego czasu minęło niespełna cztery miesiące, a firma wprowadza swoje pierwsze inteligentne światła zgodne ze standardem Matter. Ale jak na razie nie dla nas.

Pierwsze oświetlenie Nanoleaf Essentials z obsługą Matter

Wreszcie. Tworzenie inteligentnego domu, w którym sprzęty kilku producentów jeszcze nie było takie proste, a to wszystko dzięki standardowi Matter. Nanoleaf postanowił bowiem wprowadzić do przedsprzedaży – jak na razie tylko w Stanach Zjednoczonych – swoje pierwsze akcesoria świetlne z serii Essentials, które są kompatybilne z Matter.

Pierwszym z nich jest inteligentna żarówka Matter A19 z gwintem E26, która może wyświetlić ponad 16 milionów kolorów, ma funkcję sterowania aplikacją i głosowo, a także oferuje funkcję harmonogramów. Jej najmocniejszym punktem jest obsługa ww. standardu. Oprócz tego do sprzedaży trafił inteligentny pasek LED Nanoleaf Matter Lightstrip o długości 2 metrów, oferujący te same funkcje.

Nowe żarówki, źródło: Nanoleaf
(źródło: Nanoleaf)

Jeśli chodzi o wycenę sprzętów, to trzeba zaznaczyć, że jest ona naprawdę atrakcyjna. Żarówka to koszt 20 dolarów (równowartość ~86 złotych), natomiast za pasek LED trzeba zapłacić 50 dolarów (~216 złotych). Przedsprzedaż ma potrwać do połowy kwietnia 2023. Jeśli akcesoria trafią na nasz rynek, powinniśmy się spodziewać niewiele wyższych kwot, co daje możliwość zbudowania naprawdę taniego, spójnego systemu smart home.

Standard Matter może zmienić zasady gry

Standard Matter powstał z inicjatywy największych producentów smart home, aby umożliwić proste tworzenie inteligentnego domu, w którym nie jest ważne, jakiej firmy są urządzenia. Korzystając ze sprzętów ze standardem Matter mamy pewność, że będą bezproblemowo działać z asystentami głosowymi Amazon Alexa, Apple Siri, czy Google.

Co ważne, istniejące już akcesoria Nanoleaf z wyższej półki – przykładowo zestawy panelów i listw świetlnych – otrzymają aktualizację, która automatycznie zapewni zgodność z Matter.