Amazon Prime Video z fajną nowością. Dialogi staną się lepiej słyszalne
Źródło: Amazon

Amazon Prime Video z fajną nowością. Dialogi staną się lepiej słyszalne

Dialogue Boost to funkcja, która zadebiutowała na platformie streamingowej Amazon Prime Video. Dzięki niej dialogi w języku angielskim staną się bardziej zrozumiałe dla osób z problemami ze słuchem, ale nie tylko. Okazuje się, że wielu Amerykanów narzeka, że ma kłopot wychwycić wypowiedzi aktorów przez zły mastering dźwięków w tle.

Wzmocnienie dialogów zostało oparte o AI i pojawiło się już w kilku produkcjach

Świeżo wprowadzona funkcja Dialogue Boost wykorzystuje algorytmy sztucznej inteligencji, by odpowiednio zwiększać głośność dialogów w miejscach, w których pojawiają się inne dźwięki, takie jak efekty czy podkład muzyczny, czyniąc je bardziej zrozumiałymi. Opcja ta ma trzy stopnie regulacji – low, medium oraz high i jest dostępna w panelu wyboru lektora i napisów w aplikacji Amazon Prime Video.

Niestety, ułatwienie występuje na tę chwilę w kilku wybranych produkcjach z serii Amazon Originals, np. w The Marvelous Mrs. Maisel, Tom Clancy’s Jack Ryan, Harlem oraz The Big Sick. Firma zapowiedziała, że funkcja wzmocnienia dialogów będzie rozwijana i pojawi się w tym roku w kolejnych tytułach.

Amazon Prime Video z fajną nowością. Dialogi staną się lepiej słyszalne
W interfejsie aplikacji można wybrać jeden z trzech trybów wzmocnienia dialogów (źródło własne/Amazon Prime Video)

Trzeba przyznać, że różnica w odbiorze jest odczuwalna, zwłaszcza w najwyższej konfiguracji. Jeżeli miałbym ocenić, to maksymalny poziom wręcz przeszkadza w oglądaniu i nie chodzi tu o same słowa, a o wszystkie westchnienia i odgłosy towarzyszące mowie, które algorytm również podbija.

Funkcja wzmocnienia dialogów jest ukłonem w stronę osób niedosłyszących, zresztą nie pierwszym, gdyż nie tak dawno Amazon dodał w swoich sprzętach opcję strumieniowania dźwięku wprost do aparatów słuchowych. Na pojawieniu się Dialogue Boost skorzystają jednak wszyscy, ponieważ badanie z 2022 roku jednoznacznie pokazało, że 50 procent Amerykanów z grupy 1260 osób ma realne problemy ze zrozumieniem wypowiedzi aktorów, przez co uruchamia napisy jako środek pomocniczy.

Roczny plan Amazon Prime dostępny w atrakcyjnej cenie

Roczny plan Amazon Prime można aktywować w cenie 49 złotych, gdzie pierwsze 30 dni to okres testowy, z którego można zrezygnować bez ponoszenia kosztów. Posiadanie owego pakietu pozwala skorzystać z darmowej dostawy w sklepie internetowym, z platformy streamingowej Amazon Prime Video oraz daje użytkownikowi dostęp do biblioteki bezpłatnych gier na PC.