Wygląda na to, że Google postanowił pominąć system Android TV 13 i ma zamiar wprowadzić od razu aktualizację do wersji 14. Jakie zmiany mają pojawić się na telewizorach i przystawkach z najnowszym oprogramowaniem?
Co przyniósł nam ostatni rok na telewizorach i przystawkach z Androidem?
Google, podczas swojego wydarzenia Google I/O 2023, zaprezentował całkiem sporo nowości. Wśród nich pojawiła się aktualizacja Androida do wersji 14 Beta 3, dedykowana dla urządzeń Pixel, autorstwa tego przedsiębiorstwa. Firma zaprezentowała również aktualizację systemu Android 14 na telewizorach, jednocześnie pomijając wersję 13.
Android 12 natomiast na telewizory trafił w zeszłym roku, to właśnie wtedy uruchomiono odświeżony interfejs, a także podarowano użytkownikom możliwość zmiany częstotliwości odświeżania czy też indywidualnego dostosowywania wielkości czcionki tekstów, wyświetlanych na ekranie. Choć sprzęty, takie jak na przykład Chromecast, otrzymały niedawno kwietniową aktualizację, to nadal pozostają oparte o wersję Androida 12. Teraz natomiast Google prowadzi prace nad 14stką, co oznacza całkowite pominięcie 13stki.
Jakie zmiany przyniesie Android TV 14?
Nie jest jeszcze wiadome, kiedy Android TV 14 ujrzy światło dzienne, jednak pojawiają się już informacje, jakie nowe funkcje mają się pojawić w związku z tą aktualizacją. Użytkownik ma m. in. otrzymać możliwość wymuszania trybu wyświetlania wideo, dostosowując obraz do technologii Dolby Vision, a także HDR10+, HDR10, HLG oraz SDR.
Ponadto wyszukiwanie innych sprzętów przez telewizory i przystawki, uzbrojone w Android TV 14, mają być szybsze niż dotychczas. Dzięki temu można będzie łatwiej łączyć się z dużym wyświetlaczem np. z poziomu urządzenia mobilnego.
Co ciekawe, ulepszy się także opcja telekonferencji, która dotychczas mogła być realizowana w aplikacji Google Meet. W przyszłości możliwe jednak będzie odbieranie połączeń głosowych oraz wideo bezpośrednio ze smartfona na ekranie telewizora.
Ponadto, piloty nowych urządzeń, zarówno przystawek, jak i telewizorów, mają otrzymać inny, prawdopodobnie dodatkowy przycisk, który pozwoli na szybkie uruchomienie ulubionej aplikacji, indywidualnie wybranej przez użytkownika. Dotychczas na sprzętach do sterowania umieszczany jest guzik z symbolem konkretnego serwisu streamingowego takiego, jak np. Netflix, YouTube czy Amazon Prime Video.