Atak zombie (źródło: rentola.pl)
Atak zombie (źródło: rentola.pl)

Chcesz przetrwać apokalipsę zombie w Polsce? Unikaj tych województw

Ostatnie lata nas nie oszczędzały. Przeżyliśmy pandemię COVID-19, a potem dopadły nas echa bliższych i dalszych konfliktów. Te trudne sytuacje ukształtowały naszą obecną rzeczywistość, chociaż z tyłu głowy ciągle mamy pytanie co jeszcze nas czeka?. Sprawdzamy, co by było, gdyby spotkała nas do tego inwazja zombie.

Na co zwracać uwagę przy wyborze kryjówki przed zombie?

Rentola, specjalizująca się w analizie danych firma, postanowiła to zbadać i dostarczyć odpowiedzi, czy prowadzimy sobie z apokalipsą zombie. Przeprowadziła dogłębną analizę pięciu kluczowych kategorii, które mogą okazać się decydujące w przypadku inwazji nieumarłych: podatność, kryjówki, zaopatrzenie, bezpieczeństwo i mobilność.

Pierwszą kategorią jest „podatność”. Brano tu pod uwagę czynniki, takie jak współczynnik gęstości zaludnienia, wskaźnik śmiertelności, wskaźnik niepełnosprawności oraz obecność przewlekłych stanów zdrowia. Miejsca o wysokich wartościach tych wskaźników mogą być bardziej podatne na rozprzestrzenianie się epidemii zombie.

Drugą kluczową kategorią były „kryjówki”. W czasach apokalipsy nieumarłych, istnieje konieczność znalezienia bezpiecznego schronienia. Analizie została poddana dostępność dużych mieszkań, całkowita liczba jednostek mieszkalnych oraz liczba oddzielnych domów. Im więcej potencjalnych miejsc schronienia, tym większa szansa na przetrwanie.

„Zaopatrzenie” to kolejna kluczowa kategoria. W przypadku apokalipsy niezbędne są jedzenie, woda i leki, a więc wzięto pod uwagę dostępność produktów rolnych, liczbę sklepów spożywczych, aptek oraz aktywności związanych z zakwaterowaniem i wyżywieniem. To tam właśnie będzie można zdobyć te niezbędne zasoby.

„Mobilność” ma znaczenie w przypadku konieczności szybkiego przemieszczania się lub ucieczki. Tu ważna jest liczba samochodów osobowych, motocykli oraz dostępność stacji paliw. Ostatnią analizowaną kategorią było „bezpieczeństwo”, czyli zdolność do samoobrony. Rentola badała wskaźnik przestępczości, liczbę sklepów z bronią oraz komisariatów policji.

Pierwsza piątka najbezpieczniejszych województw w Polsce  (źródło: rentola.pl)
Pierwsza piątka najbezpieczniejszych województw w Polsce (źródło: rentola.pl)

Najbezpieczniejsze miejsce w Polsce

Wyniki Rentoli wskazują na to, że województwo lubelskie wydaje się być najodporniejsze na apokalipsę zombie. Pomimo że w kategoriach kryjówek i mobilności nie osiągnęło najlepszych wyników, to plasuje się na czołowej pozycji pod względem bezpieczeństwa, podatności i zaopatrzenia.

Z kolei województwo małopolskie jest najmniej bezpiecznym miejscem podczas apokalipsy zombie. Plasuje się na ostatnim miejscu pod względem mobilności i 15. miejscu pod względem zaopatrzenia. Województwo podkarpackie plasuje się w środkowej części rankingu, ale wciąż stanowi wyzwanie ze względu na słabe wyniki w niektórych kategoriach.

Niezależnie od miejsca zamieszkania warto zawsze być przygotowanym na różne sytuacje i mieć plan na wypadek zagrożenia. Przetrwanie apokalipsy może być fikcją, ale zdolność do radzenia sobie w trudnych warunkach jest umiejętnością, która zawsze może się przydać.