Robot, sztuczna inteligencja, AI
(źródło: Pixabay)

Apple tworzy domowego robota-pomocnika? Podobno będzie śledził użytkownika

Jeden z najnowszych raportów Bloomberga donosi, że marka Apple prawdopodobnie pracuje nad stworzeniem ciekawego, osobistego robota. Maszyna miałaby poruszać się po mieszkaniu za użytkownikiem, umożliwić prowadzenie wideokonferencji oraz pomagać w prostych czynnościach domowych.

Apple – firma, która lubi zaskakiwać

Marka Apple lubi zaskakiwać, produkując ciekawe i wydajne urządzenia. Choć często pojawiają się przecieki czy patenty, zdarza się, że nie mają one wiele wspólnego z rzeczywistością i przyszłością. Jednym ze sprzętów, które w zeszłym roku wzbudziły zainteresowanie jest oczywiście Apple Vision Pro, czyli komputer przestrzenny w formie gogli. Jego zadaniem jest przeniesienie użytkownika do wirtualnego świata, gdzie zarówno praca, jak i rozrywka staje się niezwykła.

Vision Pro (źródło: Apple)
Vision Pro (źródło: Apple)

Teraz w Internecie pojawił się kolejny, ciekawy raport, opublikowany pod skrzydłami Bloomberga. Jeden z najpopularniejszych informatorów, niejaki Mark Gurman, wspomniał o tym, jakoby Apple pracowało nad domowym robotem, który ma stać się wsparciem dla domowników i pomocnikiem w codziennych czynnościach.

Inteligentny agent sztucznej inteligencji dla Smart Home'u (źródło: LG Electronics)
Inteligentny agent sztucznej inteligencji dla Smart Home’u (źródło: LG Electronics)

Innowacyjny pomocnik w pracach domowych

Osobisty robot, nad którym prawdopodobnie prowadzi prace marka Apple, miałby podążać za domownikami i w razie potrzeby pomagać w ogólnych, codziennych czynnościach. W czasie wykonywania zadań urządzenie korzystałoby z technologii opartych o algorytmy sztucznej inteligencji. Robot najpewniej poruszałby się całkowicie autonomicznie, dlatego projekt przez długi czas może nie zostać zrealizowany przez wyzwania inżynieryjne oraz bezpieczeństwo. Sprzęt ma posłużyć także jako narzędzie do prowadzenia wideokonferencji.

Jak wynika z raportu Marka Gurmana, technologiczny gigant z Cupertino w swoich pracowniczych szeregach ma „zespoły badające rozwój robotyki osobistej”.

Poza robotem mobilnym bacznie śledzącym użytkownika w portfolio może pojawić się także sprzęt w formie stacjonarnej. Urządzenie to byłoby centrum domu wyposażonym w wyświetlacz, jednak – według raportu – w tym przypadku nie chodzi o wersję HomePoda uzbrojoną w ekran, który (o ile powstanie) najpewniej będzie nieco przypominał Amazon Echo Show czy Google Nest Hub.

Choć „zapowiedzi” Gurmana często stają się prawdą, robot osobisty oraz stołowe urządzenie domowe niekoniecznie dojdą do skutku. Szczególnie, że produkty te znajdują się na wczesnym etapie ich tworzenia. Pomocnicy mogą być kolejnym innowacyjnym sprzętem po Apple Vision Pro, szczególnie biorąc pod uwagę odsunięcie się marki Apple od tworzenia samochodu autonomicznego.