Gogle Apple Vision Pro
Vision Pro (źródło: Apple)

Gogle Apple Vision Pro zyskują aktualizację. Kim są „persony przestrzenne”?

Komputer przestrzenny z Cupertino zyskuje dostęp do tzw. persony przestrzennej. Oznacza to, że gogle Apple Vision Pro wyświetlą nam rozmówcę w naszej wirtualnej przestrzeni. Wrażenie obecności drugiej osoby będzie wzmocnione dzięki dźwiękom przestrzennym.

Apple Vision Pro, czyli komputer przestrzenny

Gogle Apple Vision Pro to komputer przestrzenny, który od ponad połowy roku fascynuje technologiczny świat, choć dopiero od około dwóch miesięcy jest w faktycznej sprzedaży, wyłącznie na terenie USA. Zaawansowane urządzenie pozwala na uruchamianie aplikacji, narzędzi oraz korzystanie z nich w wirtualnym świecie za pomocą dłoni. Sprzęt sprawdza się zarówno podczas pracy, jak i rozrywki.

Apple Vision Pro sprawiają, że przenosimy się do nieco innej, bardziej funkcjonalnej przestrzeni, a nawet wirtualnej, jednoosobowej sali kinowej oraz ulubionych gier. Gogle umożliwiają prowadzenie rozmów z prawdziwymi osobami, których wirtualne odpowiedniki mogą pojawiać się w tym samym pomieszczeniu.

Sprzęt został wyposażony w podwójny wyświetlacz o ultrawysokiej rozdzielczości, którego technologia wykonania została oparta o mikro-OLED. Tworzony wokół użytkownika obraz może osiągać nawet 30 metrów szerokości. Funkcjonalność urządzenia została zwieńczona systemem dźwięku przestrzennego.

Nowoczesne funkcje gogli „przyprowadzą” rozmówcę

Dochodzą do nas kolejne wieści o nowoczesnych funkcjach, jakie otrzymało to ciekawe urządzenie. Dzięki aktualizacji systemu VisionOS 1.1 użytkownicy mogą uruchamiać tzw. przestrzenne persony. Co to takiego? Przestrzenna persona to podgląd na rozmówcę, znajdującego się „po drugiej stronie”. Opcja ta może zostać uruchomiona w aplikacjach obsługujących funkcję SharePlay podczas prowadzenia rozmów FaceTime. Dzięki temu użytkownicy mogą faktycznie poczuć się, jakby byli na prawdziwym, realnym spotkaniu, z osobą znajdującą się w tej samej przestrzeni fizycznej.

Gogle Apple Vision Pro zyskują aktualizację. Kim są "persony przestrzenne"?

Poza wyświetlaniem persony odczucie obecności innego użytkownika zostaje wzmocnione za pomocą dźwięku przestrzennego. Jak wynika z informacji, możliwe jest nawet „namierzenie” przez użytkownika miejsca, w jakim znajduje się druga osoba. W połączeniu FaceTime z personami przestrzennymi może uczestniczyć maksymalnie pięć osób.

Aby funkcja działała posiadacze gogli Apple Vision Pro muszą zaktualizować system do wersji VisionOS 1.1, a następnie w trakcie rozmowy wybrać funkcję Persona przestrzenna.