Operacja chirurgiczna (źródło: Pixabay)
Operacja chirurgiczna (źródło: Pixabay)

Gogle Apple Vision Pro przydały się na sali operacyjnej

Technologia wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości ułatwia różnorodne prace. Jednym z przykładów jest wykorzystanie Apple Vision Pro podczas zabiegu kręgosłupa. Gogle zadebiutowały na sali operacyjnej w Wielkiej Brytanii.

Zaawansowane technologie Apple Vision Pro

Gogle Apple Vision Pro to głośny wynalazek, który oficjalnie zaprezentowano w czerwcu 2023 roku. Urządzenie to wstrząsnęło technologicznym światem, stając się nie tylko zwyczajnym headsetem, ale zaawansowanym komputerem przestrzennym, dzięki któremu użytkownik może niejako przenieść się do wirtualnego świata. Po włożeniu tych sporych gogli możemy wchodzić w interakcje z narzędziami czy aplikacjami, które lubimy i używamy ich na co dzień.

Gogle Apple udzielają także dostępu do zupełnie odmiennego formatu rozrywki, niż ten, do którego przywykliśmy. Urządzenie zostało wyposażone w dwa wyświetlacze o ultrawysokiej rozdzielczości, wykonane w technologii mikro-OLED. Po włożeniu gogli możemy więc przenieść się na przykład do ogromnego, wirtualnego, jednoosobowego kina. Szczególnie, że wszelkie doznania wzmacniane są zaawansowanym systemem dźwięku przestrzennego.

Budowa Vision Pro (źródło: Apple)
Budowa Vision Pro (źródło: Apple)

Okazuje się, że wykorzystanie Apple Vision Pro nie ogranicza się tylko do rozrywki czy prac biurowych i projektowych. Pozwala także na wdrożenie zaawansowanych gogli do trudnych i niezwykle delikatnych środowisk. Komputer przestrzenny giganta z Cupertino został wykorzystany przez zespół medyczny podczas operacji chirurgicznej w szpitalu Cromwell w Wielkiej Brytanii.

Medyczne wykorzystanie wirtualnej rzeczywistości

Firma eXeX, tworzona przez specjalistów w dziedzinie sztucznej inteligencji oraz przestrzennych obliczeń organizacji pracy podczas operacji, opracowała oprogramowanie dla gogli Apple Vision Pro. Jego celem było zastosowanie tej zaawansowanej technologii przez pracowników medycznych szpitala Cromwell. Headset stał się pomocny w trakcie dwóch zabiegów mikrochirurgicznych kręgosłupa.

Vision Pro (źródło: Apple)
Vision Pro (źródło: Apple)

Oprogramowanie autorstwa eXeX wykorzystywane jest w tamtejszej placówce od zeszłego roku i pozwala na zoptymalizowanie wszelkich operacji, konfigurowanie sprzętu czy monitorowanie zapasów. Nowa technologia umożliwia zespołowi medycznemu, a więc lekarzom, technikom i pielęgniarkom, holograficzny podgląd oraz wizualizacje pola operacyjnego. Dzięki temu rozwiązaniu osoby wykonujące zabieg mogą w dowolnej chwili i w sposób bezdotykowy zapoznać się z zebranymi danymi przedoperacyjnymi.

Jak wynika z informacji, użycie Vision Pro podczas zabiegu chirurgicznego to debiut, jednak w szpitalach można już spotkać różnorodne technologie tworzone m.in. przez CarnaLife. Rozwiązanie to jest wykorzystywane wraz z goglami HoloLens 2 Microsoftu w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie. Trwają także prace nad stworzeniem kolejnego narzędzia o nazwie Xaia, dedykowanego dla placówek terapeutycznych, dających praktyczne zastosowania Apple Vision Pro.