Aqara silnik do zasłon
Aqara silnik do zasłon

Wszyscy czekają na silnik do zasłon Aqara. Projekt sfinansowany w 1500% w dzień

Na początku stycznia informowaliśmy o wprowadzeniu zupełnie nowej linii produktów Aqara. Pojawił się silnik do zasłon wraz z czujnikiem ruchu. Co więcej, sklep internetowy w Europie podał, że Aqara Motion Sensor P1 i Aqara Curtain Driver E1 będą niedługo dostępne w sprzedaży, jednak dość długo nie pojawiały się nowe informacje na ten temat. Aż do czasu, kiedy to Aqara uruchomiła kampanię crowdfundingu w Chinach.

Trzeba przyznać, że ta już cieszy się sporą popularnością, gdyż osiągnęła finansowanie celu w 1474% już po niecałym dniu od jej ogłoszenia. Wszystko to zapewne za sprawą możliwości, jakie produkt może dać swoim przyszłym użytkownikom.

Aqara Curtain Driver E1

Dla przypomnienia, czujnik zasłon to małe urządzenie Smart Home z silnikiem, który jest zasilany na baterię. Można ją ładować przez port USB-C, znajdujący się w jego podstawie. Oprócz tego wyposażono go w czujnik światła, zaprojektowany do zasłaniania zasłony w zależności od tego, czy mamy za dużo lub za mało światła. Aqara przewidziała dwa modele, z których Rod działa z zasłonami, które wykorzystują pręty, szyny U i I-rail, a wersja Standard działa tylko z dwoma ostatnimi opcjami.

Obie wersje charakteryzują się tym samym sposobem działania. Zamontowane gumowe koło styka się z prętem lub szyną i porusza silnikiem. Otaczające go zasłony poruszają się razem z nim, dlatego też jeśli Twoje okna mają dwie zasłony, będziesz potrzebował dwóch takich urządzeń. Ponieważ zastosowano tu Zigbee 3.0, będzie również kompatybilny z HomeKit.

Cechy charakterystyczne Aqara Curtain Driver E1

Producent zapewnia, że żywotność baterii wynosi średnio 10 miesięcy. Obciążenie maksymalne, jakie może ciągnąć wbudowany silnik, to od 8 do 12 kg, w zależności od rodzaju zastosowanej karnisza. Urządzenie ma także opcję o nazwie „pociągnij, aby wyzwolić” – chodzi w niej o to, że wystarczy delikatnie pociągnąć krawędź zasłony w dowolnym kierunku, a ono wykryje ten ruch i samoczynnie wejdzie w tryb pracy.

Produkt ma być najpierw dostępny w Chinach, jednak aktualnie są przeprowadzane testy beta dla międzynarodowej wersji. To pozwala nam sądzić, że być może już niedługo będzie go można nabyć także w Europie.