Silnik do zasłon i czujnik ruchu - fajne nowości Aqara
fot. Aqara

Silnik do zasłon i czujnik ruchu – fajne nowości Aqara

Wydaje się, że Aqara chce być obecna w każdej gałęzi Smart Home i powoli wkracza w zupełnie nowe dla siebie – jak do tej pory – kategorie produktów.

Silnik do zasłon Aqara Curtain Driver E1

Aqara Curtain Driver E1 to pierwsza nowość – silnik do zasłon. Różni się on zdecydowanie od tego typu urządzeń, które są już w portfolio firmy. Do tej pory ich działanie opierało się na zmechanizowaniu uchwytu w szynie. E1, który jest kompatybilny z Roller Shade Driver E1, działa poprzez przymocowanie go do krawędzi zasłon i szyny. W ten sposób skutecznie zsuwa i rozsuwa zasłony.

Silnik do zasłon i czujnik ruchu - fajne nowości Aqara
Aqara Curtain Driver E1 fot. Aqara

Tego typu rozwiązania były już zastosowane przez firmę SwitchBot (bez wsparcia HomeKit). Aby uzyskać kompatybilność, Aqara zastosowała u siebie Zigbee 3.0. Sam silnik ma wbudowany akumulator, który bez problemu naładujemy dzięki portowi USB-C.

Znajduje się tu także czujnik światła, który ma za zadanie szczelnie domykać zasłony, w zależności od tego czy potrzebujemy mniej światła lub też jest go zbyt mało. Do wyboru mamy dwa modele. Wersja Rod współpracuje z zasłonami, które wykorzystują pręty, szyny U i I-rail, podczas gdy wersja Standard działa tylko z dwoma ostatnimi opcjami.

Czujnik ruchu Aqara P1

Kolejna zaprezentowana nowość to czujnik ruchu Aqara P1. Nie jest on zaskoczeniem, gdyż o planach powstania czujnika firma informowała już zeszłego lata.

Jeśli chodzi Aqara P1, warto wspomnieć o regulowanym czasie zaciemnienia oraz wbudownanym czujniku światła. Nie jest on jednak, póki co, ukierunkowany na HomeKit. Aby sterować nim, potrzebujemy zainstalowanej aplikacji Aqara – na przykład na telefonie.

Silnik do zasłon i czujnik ruchu - fajne nowości Aqara
Czujnik ruchu Aqara P1 fot. Aqara

Dostępność obu nowości póki co nie jest znana. Żaden z tych produktów nie widnieje nawet na stronie producenta – myślę jednak, że to wyłącznie kwestia czasu, by sytuacja uległa zmianie.