Czujnik okien i drzwi P2 (źródło: Aqara)
Czujnik okien i drzwi P2 (źródło: Aqara)

Aqara wprowadza nowy czujnik drzwi i okien oraz inteligentne przełączniki

Firma Aqara, znana z licznych sprzętów dedykowanych dla Smart Home, wprowadza nowe urządzenia. Bogate portfolio poszerza się o czujnik drzwi i okien P2 oraz inteligentne przełączniki V1. Co potrafią nowe sprzęty?

Nowy czujnik drzwi i okien z dostępem do Matter oraz Thread

Jedna z wiodących marek inteligentnego domu ogłosiła wprowadzenie nowego czujnika drzwi i okien. Model P2 został oparty o protokół Thread, dzięki czemu połączenie z systemem Smart Home będzie niezawodne, a konfiguracja łatwa i szybka. Ponadto, urządzenie otrzymało dostęp do standardu Matter, co oznacza, że tworzenie rozbudowanej sieci domowych urządzeń może odbywać się za pomocą dowolnie wybranego systemu np. Amazon Alexa, Apple, Home, Google Home, SmartThings, a także Home Assistant.

Czujnik okien i drzwi P2 (źródło: Aqara)
Czujnik okien i drzwi P2 (źródło: Aqara)

P2 łączy się bezpośrednio z routerem brzegowym typu Thread. Jak wynika z informacji producenta, na początku przyszłego roku planowane jest wprowadzenie nowego huba M3 oraz aktualizacji Aqara Home, dzięki której wiodąca aplikacja będzie obsługiwała standard Matter. Dzięki temu nowy czujnik otrzyma też więcej funkcji w postaci m. in. alarmu sabotażu, regulowanej czułości w zakresie 1 do 3 centymetrów czy też programowalnego przycisku.

Czujnik okien i drzwi P2 (źródło: Aqara)
Czujnik okien i drzwi P2 (źródło: Aqara)

To nowe urządzenie, mogące współtworzyć domowy system bezpieczeństwa, może być używane w kilku różnych sytuacjach. Pierwszą, dość oczywistą, jest możliwość otrzymywania powiadomienia, gdy czujnik wykryje otwarcie okien i drzwi. Dzięki temu, w przypadku wszelkich włamań i prób kradzieży, domownicy mogą szybko zareagować.

Sprzęt ten może się także przydać do zablokowania automatycznego uruchamiania termostatu. W sytuacji, gdy P2 wykryje otwarcie okien, dezaktywuje termostat, co pozwala zredukować koszt ogrzewania. Najnowsze urządzenie jest już dostępne w sklepach Amazon na terenie Europy we Francji, Włoszech, Hiszpanii i Wielkiej Brytani, a także w Ameryce Północnej.

„Magiczny” przycisk Aqara trafia na chiński rynek

Poza nowym czujnikiem drzwi i okien Aqara zaprezentowała także nową serię przełączników V1. Mają być dostępne w różnych kolorystykach i efektownych wykończeniach. Na środku każdego z urządzeń będzie zlokalizowany niewielki LEDowy wyświetlacz. Urządzenia mają być też dostępne z obrotowym pokrętłem i gniazdem ściennym, wyposażonym w port USB-C lub wbudowanym portem Zigbee 3.0.

Każdy tego typu przełącznik otrzyma trzy oddzielne przyciski, które mogą być traktowane jako standardowy do włączania i wyłączania oświetlenia, a także zintegrowane jako inteligentne. Taka opcja pozwoli na zastosowanie urządzenia do uruchamiania innych smart sprzętów. Póki co jednak te „magiczne” przełączniki V1 dedykowane są na rynek chiński i możliwe, że nigdy nie zostaną rozpowszechnione szerzej.