US Army Cyber Security (Źródło: army)
US Army Cyber Security (Źródło: army)

Wojsko USA sprawdza, jak sztuczna inteligencja radzi sobie w symulacji globalnego konfliktu

Departament Obrony USA rozpoczął w lipcu testy pięciu dużych modeli językowych AI w ramach eksperymentów związanych z wykonywaniem zadań wojskowych.

Możliwości AI gwałtownie rosną

Serwisy informacyjny i biura prasowe firm nie pozostawiają złudzeń — gwałtowny rozwój AI staje się coraz szybszy, co pozwala na powstawanie coraz bardziej zaawansowanych narzędzi sztucznej inteligencji. Artykuły i publikacje naukowe pisane przez algorytmy stają się nieodróżnialne od ludzkich, a dylematy etyczne i prawne nie przeszkadzają producentom wciskać AI w coraz szerszą gamę produktów codziennego użytku. Departamenty obrony i firmy technologiczne zauważyły również, jaki potencjał kryje się za algorytmami przeznaczonymi do działań wojennych, a testy w największych armiach świata posuwają się do przodu.

Początkiem lipca Departament Obrony USA rozpoczął testy pięć dużych modeli językowych AI w eksperymentach prowadzonych przez Biuro Cyfrowe w Pentagonie, najwyższe dowództwo wojskowe i sojuszników USA. Testy koncentrują się na rozwoju integracji danych i platform cyfrowych w całym wojsku. Pentagon nie zdradza, jakie konkretnie algorytmy LLM są testowane, ale niektóre firmy twierdzą, że to właśnie ich produkty należą do tej grupy.

Palantir AI (Źródło: palantir)
Palantir AI — system kontroli pola bitwy (Źródło: palantir)

Wojsko mówi otwarcie — AI robi wrażenie

Wykorzystanie LLM oznaczałoby poważną zmianę dla wojska. Obecnie pozyskanie informacji wiąże się ze składaniem wniosków i przesyłaniem autoryzacji, co może zająć personelowi kilka godzin, a nawet dni. Tymczasem AI dzięki zintegrowaniu z wieloma źródłami potrafi wykonywać zadania i podejmować konkretne decyzje w ciągu minut.

To było bardzo udane i bardzo szybkie. To nie znaczy, że jest teraz czas na natychmiastowe wdrożenie. Ale zrobiliśmy to na żywo. Zrobiliśmy to z tajnymi danymi

Matthew Strohmeyer, Pułkownik Sił Powietrznych USA

Departament Obrony zdradził, że nakarmił modele tajnymi informacjami operacyjnymi, aby sprawdzić, jak poradzą sobie z podjęciem decyzji. Długofalowym celem takich ćwiczeń jest wdrożenie tego typu technologii w procesy decyzyjne armii. Na razie jednak zespół wojskowy eksperymentuje, prosząc LLM o pomoc w planowaniu reakcji wojska na hipotetyczną eskalację globalnego kryzysu, który zaczyna się od małego, a następnie przenosi się do regionu Indo-Pacyfiku.

Ćwiczenia wojskowe, które potrwają do 26 lipca, posłużą również jako sprawdzian, czy wojskowi mogą używać LLM do generowania zupełnie nowych opcji, których nigdy nie rozważali.