Inżynierowie z czterech zagranicznych uniwersytetów opracowali system, który umożliwia współpracę robotów na kołach, czworonożnych i latających. Te maszyny, znane jako SMuRFs, mają potencjał, aby rewolucjonizować sposób, w jaki podejmuje się zadania trudne lub niebezpieczne dla ludzi.
Autonomia i współpraca: klucz do sukcesu
Unikalny system umożliwia jednemu człowiekowi-nadzorcy zdalne obserwowanie działań robotów, które wymieniają dane sensoryczne, łącząc swoje zdolności do osiągania rezultatów, które są poza zasięgiem pojedynczej maszyny. SMuRFs (Symbiotic Multi-Robot Fleets) mogą zaoferować bezpieczniejsze i szybsze metody monitorowania obiektów jądrowych, otwierając nowe możliwości dla utrzymania infrastruktury inżynieryjnej w trudnych środowiskach, takich jak morskie platformy energetyczne oraz szeroka gama niebezpiecznych, brudnych, nudnych, odległych i drogich zadań.
Wynalazek został przetestowany w ośrodku w Kumbrii, w północno-zachodniej Anglii, gdzie z sukcesem ukończył misję inspekcyjną w symulowanym magazynie radioaktywnym. Kluczowym elementem maszyny jest zaawansowany system komputerowy, nazywany cyberfizycznym systemem (ang. cyber-physical systems, CPS). CPS może komunikować się z do 1600 sensorami, robotami i innymi cyfrowymi i fizycznymi zasobami niemalże w czasie rzeczywistym. Pozwala to na współpracę botów o różnych zdolnościach i systemach operacyjnych, aktualizując informacje dla operatora ludzkiego, który ma kierować flotą robotów, siedząc bezpiecznie za biurkiem.
Zastosowania i potencjał „Smerfów”
Połączenie zdolności opisywanych maszyn pozwoliło im na wykonanie serii zadań związanych z monitorowaniem promieniowania wokół elektrowni jądrowych. Współpracowały również w celu zmapowania środowiska, tworząc cyfrowego bliźniaka 3D przestrzeni, za pomocą swoich sensorów na pokładzie, wspieranych przez dalsze mapowanie z latającego drona pilotowanego przez człowieka. Umożliwiło to nawigację i wykonywanie zadań przy minimalnym nadzorze.
Naukowcy w swoich planach na przyszłość zapowiedzieli, że kolejnym krokiem badań ma być zintegrowanie szerszego zakresu robotów w obecnych flotach, z jeszcze bardziej różnorodnymi zdolnościami do wykrywania otoczenia, poruszania się w nim na nowe sposoby i manipulowania obiektami.