Roboty parkingowe (źródło: hikvision.com)
Roboty parkingowe (źródło: hikvision.com)

Roboty parkingowe same zaparkują, a nawet przeparkują auto w razie potrzeby

W dzisiejszym szybko zmieniającym się świecie technologia wkracza w każdą dziedzinę naszego życia, próbując przeważnie nam je ułatwiać. Jak wiadomo, jednym z najbardziej powszechnych problemów w dużych miastach jest parkowanie. Mają w tym pomóc roboty parkingowe.

Jak to działa?

Hikvision Digital Technology, chińska firma zajmująca się technologią wizyjną, wprowadziła na rynek inteligentny system parkowania z robotami, który projektowała i rozwijała w ciągu 6 miesięcy. Robot parkingowy, jest w stanie zaparkować pojazd w mniej niż dwie minuty, nie wymagając od kierowcy żadnej interwencji. Jak to działa? To proces dość prosty, ale i imponujący:

  1. Kierowca wjeżdża na specjalnie wyznaczony obszar parkingu.
  2. Po zaparkowaniu i wyjściu z samochodu, użytkownik otrzymuje numer parkingowy za pomocą ekranu dotykowego lub aplikacji na smartfonie.
  3. System parkowania potwierdza, że samochód jest wyłączony, zaciągnięty jest ręczny hamulec i nikt nie znajduje się w pojeździe.
  4. Następnie robot parkingowy transportuje samochód na wyznaczone miejsce parkingowe.

Inteligentny system parkowania Hikvision może obsłużyć do 500 samochodów jednocześnie. Co więcej, dzięki optymalizacji przestrzeni, wykorzystanie miejsc parkingowych może wzrosnąć nawet o 40%. System wykorzystuje technologię 5G oraz internet pojazdów (IoV – Internet of Vehicles), co zapewnia płynność i szybkość działania.

Robot przeparkowuje auto: (źródło: ScienceGirl, X)
Robot przeparkowuje auto: (źródło: ScienceGirl, X)

Co ciekawe chińska policja zaczęła również korzystać z robotów parkingowych, które mogą przeparkować samochody pozostawione na nielegalnych miejscach parkingowych. Są one wyposażone w czujniki i kamery, które optymalizują dostępną przestrzeń i mogą przesuwać auta, omijając te już zaparkowane. Działają w oparciu o naprowadzanie satelitarne i przechwytywanie obrazu pojazdu w 3D.

Same maszyny z wyglądu przypominają płaską, jeżdżącą platformę wyposażoną w coś w rodzaju chwytaków do kół. Kiedy wjeżdżają pod spód auta, wysuwają je i „łapią” koła unosząc wóz. W ten sposób, zamiast holować pojazd zaparkowany w niedozwolonym miejscu, policja w Chinach ponownie parkuje go na najbliższym legalnym miejscu parkingowym. Oczywiście na koniec zostawia za szybą odpowiedniej wysokości mandat.

W miastach takich jak Pekin czy Szanghaj koszt miejsca parkingowego może sięgnąć naprawdę horrendalnych sum. Użycie robotów parkingowych znacząco zwiększa efektywność parkowania, co może obniżyć te koszty. Ponadto system jest przyjazny dla środowiska, redukując emisję spalin związanych z poszukiwaniem wolnych miejsc. Oprócz Chin, technologia ta znajduje zastosowanie również w innych krajach, takich jak Francja. Roboty parkingowe są już wykorzystywane na niektórych lotniskach i parkingach.