Microsoft Bing Image Creator
Bing Image Creator (źródło: Microsoft)

Bing artysta. Poprosisz go o zdjęcie, pisząc co ma na nim być, a on je namaluje

W ostatnich tygodniach Bing przeżył wręcz rewolucję. Wyszukiwarka otrzymała drugą młodość, ponieważ Microsoft postanowił zainwestować miliardy dolarów w OpenAI, którego rozwiązania trafiły do oprogramowania giganta technologicznego z Redmond. Wyszukiwarka dostała funkcję czatbota wykorzystującego sztuczną inteligencję, który teraz wygeneruje zdjęcie na podstawie tekstu.

Bing jak malarz. Poprosisz go, a ten stworzy dla ciebie grafikę

Czatboty oparte na sztucznej inteligencji zyskują na popularności. Główną zaletą nowego Binga jest implementacja właśnie takiego rozwiązania, które całkowicie zmienia sposób wyszukiwania treści w sieci. Wystarczy bowiem wpisać określone zapytanie bądź polecenie i gotowe – sztuczna inteligencja na podstawie wyćwiczonych wcześniej parametrów nam odpowiada, w okamgnieniu tworząc całe teksty, czy inne dokładnie przedstawione dane.

Nowy Bing AI nawet ostatnio został bezpośrednio zintegrowany z Microsoft Edge, przez co usługa jest jeszcze bardziej dostępna – aby ją wywołać, wystarczy kliknąć guzik w prawym górnym rogu przeglądarki. Teraz czatbot dostanie kolejną przydatną funkcję, poza generowaniem tekstu – jeśli go poprosimy o stworzenie zdjęcia, on nam ją zaserwuje.

Microsoft Bing Image Creator
(źródło: Microsoft)

Funkcja Bing Image Creator – bo tak się będzie ona nazywała, ma bazować na innym rozwiązaniu OpenAI, które umożliwia zamianę tekstu na obrazu, czyli DALL-E. Można więc rzec, że Microsoft wpycha narzędzia zakupionego OpenAI, gdzie tylko może. Początkowo będzie oferowana tylko w trybie kreatywnym (czatbot poza tym oferuje dwa tryby tonu wypowiedzi – precyzyjny i zrównoważony), dając możliwość przedstawienia opisu obrazu, dodając dodatkowy kontekst – m.in. lokalizację lub czynność.

Nie jest on ograniczony do tworzenia obrazów obejmujących postaci, ale także przykładowo może zapewnić inspirację na nowy pomysł do wystroju salonu. Możliwości jest naprawdę dużo – a to wszystko za darmo.

Dostęp limitowany

Bing Image Creator będzie dostępny w czacie wyszukiwarki Microsoftu, jak i w samej przeglądarce Microsoft Edge. Na bocznym pasku, tuż pod guzikiem Bin, ma być domyślnie przypięta ikona kreatora. Oczywiście, funkcja na początku trafi do ograniczonej liczby użytkowników – wszystkie ww. opcje są dostępne poprzez wyszukiwarkę Bing w wersji zapoznawczej, zarówno dla komputerów, jak i korzystających z wersji mobilnej.

Microsoft Bing Image Creator
(źródło: Microsoft)

Teraz natomiast można korzystać z narzędzia w wersji testowej na specjalnej stronie internetowej. Jak na razie jednak tworzenie obrazów jest ograniczone do języka angielskiego, natomiast kolejne języki powinny być dodawane z czasem.