"Wilk" (źródło: Canal+)
"Wilk" (źródło: Canal+)

Canal+ w Polsce zabezpiecza multiroomy. Koniec z dzieleniem się kosztami

Platforma Canal+ zabiera się do walki z piractwem i zabezpiecza usługę multiroom. Serwis informuje też część swoich klientów o konieczności wymiany dekodera.

Informacja mailowa o nowych zabezpieczeniach multiroomów w Canal+

Platforma cyfrowa Canal+, działająca na terenie Polski, poinformowała część użytkowników o zabezpieczeniach usługi multiroom, dzięki której możliwe jest oglądanie kanałów na różnych urządzeniach telewizyjnych, znajdujących się w jednym domu. Jednak, jak wiemy, lubimy oszczędzać, dlatego też część klientów dzieli się opłatami z użytkownikami, niebędącymi domownikami.

Canal+ zdecydował się więc na kolejną fazę wprowadzania zabezpieczeń w obrębie usługi multiroom. Od teraz dekodery, działające w postaci multiroom, będą musiały łączyć się z dekoderem głównym lub zostać aktywowane kartą.

Operator tej platformy cyfrowej, w mailu przesłanym do klientów, informuje również o konieczności wymiany dekodera, w przypadku, gdy nie znalazł się na liście dekoderów, wspierających rozwiązanie zabezpieczenia treści. Jest to konieczność, jak informuje operator, w przypadku nie dostosowania się karta zostanie zdezaktywowana po 30 marca.

(źródło: Canal+)
(źródło: Canal+)

Dzielenie się pakietami nie tylko w Polsce i nie tylko w Canal+

Usługa multiroom nie pozwoli już na dzielenie się pakietem z innymi osobami, co nieco przypomina historię Netflixa, który próbował ograniczyć proceder udostępniania haseł użytkownikom spoza gospodarstwa domowego.

Treści (źródło: Canal+)
Treści (źródło: Canal+)

Canal+ usiłuje ukrócić możliwości związane z piractwem IPTV, które staje się powszechnym problemem. Również Komisja Europejska zabiera w tej sprawie głos i poszukuje rozwiązania ukrócenia pirackiego procederu, czego oczekuje spora liczba firm i organizacji. Od stycznia 2024 roku ma obowiązywać nowy Akt KE o usługach cyfrowych (DSA), który ma rozpocząć walkę z piractwem.

W Wielkiej Brytanii natomiast rozpoczęto już walkę z piratami, a w domach pojawiają z wizytą funkcjonariusze, informujący o konsekwencjach wynikających z tego procederu.

Usługi multiroom działają już prawie 20 lat i nie są już teraz tak popularne jak kiedyś. Użytkownicy mają teraz powszechny dostęp do internetu, mnóstwo serwisów streamingowych oraz telewizory Smart TV czy Android TV, które oferują znacznie więcej niż stare usługi.