Xiaomi Mi Smart Speaker
fot. Xiaomi

Oczywista oczywistość: Xiaomi liderem chińskiego rynku Smart Home

Firma statystyczna IDC udostępniła nowy raport dot. chińskiego rynku Smart Home. Wynika z niego, że liderem w Chinach jest Xiaomi. Czy kogokolwiek to dziwi?

Xiaomi wyprzedza konkurencję w Chinach

W raporcie „China Smart Home Equipment Market Quarterly Tracking Report” zostały zawarte informacje dot. chińskiego rynku Smart Home z trzeciego kwartału 2020 roku.

Podstawową informacją powinna być liczba ogólnych dostaw sprzętu Smart Home. Ta wyniosła 51,12 mln sztuk, co jest spadkiem o 2,5% w stosunku do analogicznego okresu w roku poprzednim. Przypuszczalna przyczyna jest raczej dla wszystkich jasna – Sars-CoV-2, który spowodował niedobór komponentów potrzebnych do budowy urządzeń.

Bardzo mocno w dół poszybowała także liczba dostarczonych na rynek inteligentnych głośników. W trzecim kwartale 2020 roku na chińskim rynku pojawiło się 8,29 mln urządzeń tego typu, co jest spadkiem aż o 14,7% w stosunku do analogicznego okresu roku 2019. Jeszcze większy spadek zanotowały szeroko pojęte domowe urządzenia wideo (smart-telewizory, etc.). Tych pojawiło się 12,38 mln sztuk, co jest spadkiem o prawie 20% rok do roku.

Apple HomePod
Sprzedaż inteligentnych głośników mocno spadła w stosunku do poprzedniego roku

Na szczęście nie wszystkie informacje są złe. W Chinach bardzo dynamicznie rozwija się segment inteligentnych urządzeń do użytku domowego (kamery, inteligentne oświetlenie itd.). Według raportu IDC sprzedaż np. produktów inteligentnej kontroli temperatury wzrosła aż o 337,5% w stosunku do roku poprzedniego.

W podziale na producentów zdecydowanie wygrywa Xiaomi, które obecnie zajmuje 16,3% rynku urządzeń Smart Home. Wpływ na to miały głównie inteligentne głośniki i telewizory, a także inteligentne zamki do drzwi, dzwonki czy oświetlenie. Na drugim miejscu znalazła się Midea, która swój udział osiągnęła głównie dzięki klimatyzatorom i pralkom, natomiast na trzecim miejscu uplasował się Haier.

Jak widać po wynikach płynących z tego raportu, rynek urządzeń Smart Home także ucierpiał przez pandemię, jednak powoli wszystko może zacząć wracać do normy. Szczególnie cieszy rosnące zainteresowanie urządzeniami typu inteligentne kamery czy oświetlenie. To pokazuje, że coraz więcej ludzi przekonuje się do idei Smart Home i chce zastosować ją w swoim domu i mieszkaniu.

Zobacz także: