Znaleziono ciała 76-osobowej grupy dzieci pozbawione serc
Pixabay https://pixabay.com/pl/photos/machu-picchu-cud-%c5%9bwiat-machu-5252185/

Znaleziono ciała 76-osobowej grupy dzieci pozbawione serc

W Peru podczas wykopalisk znaleziono szczątki dzieci, które zostały zamordowane i pozbawione serc w ramach odbywania rytuału. Jakie były powody składania ofiar z dzieci i mordowania ich w tak dużej skali?

Od lat w Peru trwają wykopaliska, dzięki którym znajdowane są kolejne ciała dzieci poświęconych w rytuałach. Ofiary zostały zgładzone ponad 500 lat temu. Teraz sprawa jest tym bardziej zaskakująca, ponieważ archeolodzy odkryli, że dzieciom najprawdopodobniej wycinano serca.

Wykopaliska w Huanchaco

Prieto, który wychowywał się w Huanchaco, a aktualnie pełni rolę adiunkta antropologii na Uniwersytecie Florydzkim oraz prowadzi wykopaliska w Pampa La Cruz, czynnie działa w odnajdowaniu kolejnych ofiar rytuałów. Łącznie odnaleziono tam 76 szkieletów, które, jak na tamte czasy, były pochowane w charakterystyczny sposób, w pozycji leżącej na plecach lub skulonej na boku, a stopy skierowane były na wschód. Jest to o tyle charakterystyczne, że w tamtych czasach ludzi chowano w pozycji siedzącej.

„Zostali pochowani na szczycie sztucznego kopca. Nie jest jasne, dlaczego ofiary znajdowały się w tym miejscu. Myśleliśmy, że obszar, a zwłaszcza kopiec, jest wolny od ofiar z dzieci Chimu, ale znaleźliśmy coś przeciwnego.”

Gabriel Prieto

Wszystkie odnalezione ciała miały poprzeczne cięcie w poprzek mostka, na tyle proste i gładkie, że można wyciągnąć wnioski o pewności i braku zawahania się w czasie morderstwa.

W niedalekich okolicach od Huanchaco odkryto już prawie 500 innych szczątków dziecięcych ciał, które mordowano w ten sam rytualny sposób. Niestety, to jeszcze nie koniec poszukiwań, archeolodzy podejrzewają, że ofiar jest zdecydowanie więcej.

Dlaczego starożytne ludy odbywały rytuały?

Archeologowie podejrzewają, że odbywanie takich rytuałów mogło wiązać się z metodą uświęcenia swoich nowych systemów nawadniania pól rolniczych, a odpowiedzialnym za te zbrodnicze działania może być lud Chimu, który zamieszkiwał tamte tereny.

Oczywiście konieczne są dalsze badania w oparciu o datowanie radiowęglowe, które polega na pomiarach proporcji pomiędzy różnymi izotopami węgla. Jednak na ten moment oszacowanie wskazuje właśnie na ten lud, ze względu na odkrycia związane z charakterystyczną obróbką metalu.

Odkrycia archeologiczne pozwalają nam poznać prehistoryczne życie i działania, jednak przez wzgląd na nieużywanie pisma w tym czasie na terenie Peru, prawdopodobnie nigdy nie dowiemy się, dlaczego poświęcano dzieci w rytualnych ofiarach.