Komiksy (źródło: Pixabay)
Komiksy (źródło: Pixabay)

Tak wyglądają cyfrowe komiksy generowane przez sztuczną inteligencję

Komiksy ponownie stają się popularne. Również w Polsce coraz więcej nastolatków sięga po treści w stylu mangi. Jednak czy zawsze muszą być rysowane ręcznie, a ich powstawanie musi trwać miesiącami albo nawet latami? Niekoniecznie. Okazuje się, że sztuczna inteligencja całkiem nieźle radzi sobie z historiami obrazkowymi.

Oprogramowanie AI z nagrodą CES 2024

Sztuczna inteligencja to nieustannie rozwijająca się dziedzina. W nasze ręce trafia coraz więcej narzędzi, które ułatwiają nam codzienne życie, pracę czy naukę. Wszelkie generatory, tworzące tekst, obrazy czy dźwięki, a nawet wideo, są już nam w pewnej części znane. Technologia pozwala nam jednak pójść nieco dalej.

Jedna z południowokoreańskich spółek Onoma AI postanowiła wykorzystać AI do tworzenia popularnych cyfrowych komiksów, a wszystko to dzięki narzędziu o nazwie TooToon. Program ten umożliwia generowanie treści komiksowych za pomocą przesłanych przez użytkownika podpowiedzi. Na ten moment technologia ta wykorzystywana jest do opracowywania streszczeń czy scenopisów, jednak z czasem może znaleźć szersze zastosowanie.

Południowokoreańskie oprogramowanie ma za zadanie przyspieszyć i nieco usprawnić proces tworzenia. Narzędzie nie generuje pojedynczego zdjęcia, a od razu całe historie. Zadaniem użytkownika jest opisanie konkretnej sceny czy też narysowanie prostej postaci. Efektem tej pracy są obrazy liniowe, zebrane w postaci scenopisu o wysokiej jakości. Co ciekawe, TooToon zostało odznaczone nagrodą za innowacyjność na CES 2024.

Generator komiksów TooToon (źródło: Onoma AI)
Generator komiksów TooToon (źródło: Onoma AI)

Komiksy tworzone przez sztuczną inteligencję

Propozycja firmy Onoma AI nie jest jedynym narzędziem, które skupia się przede wszystkim na generowaniu komiksów. Podobne technologie są już dostępne nawet w przeglądarce. Jednym z przykładów jest ShortBread AI, umożliwiające utworzenie pożądanej treści w stylu mangi w ciągu zaledwie kilku minut.

Już w pierwszej połowie zeszłego roku „wyprodukowano” komiks opracowany przez autora o pseudonimie Rootport. Objętość treści przekracza sto stron, a całość została wygenerowana za pomocą popularnego narzędzia AI o nazwie Midjourney. Twórca nigdy nie był biegłym artystą, a proces kreowania mangi zajął mu około sześciu tygodni, podczas gdy komiksy rysowane w tradycyjny sposób pochłaniają co najmniej kilka miesięcy, a czasami nawet lat.