Zaćmienie Słońca Polska Europa
źródło: Pixabay

W Polsce zobaczymy częściowe zaćmienie Słońca. Jeszcze w tym miesiącu

Zaćmienia Słońca z pewnością nie należą do najczęstszych widoków – można rzec, że są rzadkie. Ostatnie widowisko tego typu w miało miejsce w maju, jednak nie było widoczne w Polsce. Wszystko wskazuje na to, że pojawi się jeszcze w tym miesiącu – bo dosłownie kilka dni przed Halloween. Kiedy chociaż na chwilę będzie warto się zatrzymać i spojrzeć w niebo?

Częściowe zaćmienie Słońca już w październiku

Zaćmienia Księżyca wydaje się bardzo spektakularne, jednak to moment, w którym to Słońce jest „zakrywane” okazuje się zdecydowanie bardziej przykuwającym wzrok widokiem. Przyćmienia naszej gwiazdy centralnej występują stosunkowo często – warto zaznaczyć, że mamy kilka typów tego widowiska – m.in. pełne (całkowite) i częściowe. Tym razem będziemy w stanie zaobserwować to drugie – i, co najciekawsze, będziemy mogli zauważyć je, będąc na terenie Polski.

Zjawisko astronomiczne nastąpi już 25 października br. i mieszkańcy niemal całej Europy – w tym Polski – będą w stanie je zauważyć. Najlepszą okazję do tego będą miały osoby, które mieszkają na północnej części kraju (sam mieszkam na południu, zazdroszczę wam!), a mianowicie województw warmińsko-mazurskiego, a także podlaskiego. Tam zaćmienie słońca będzie naprawdę zauważalne, bo według przewidywań, ponad 40% gwiazdy będzie „zjedzone” – a to prawie połowa. Państwa, które są dalej na północny-wschód zobaczą jeszcze bardziej przyćmione Słońce – Finalndia nawet 62%, zaś dalsze części Rosji – nawet 82%.

No dobra, ale kiedy warto wyjść spojrzeć na niebo? Między godziną 11:00 a 13:00 – szczyt nastąpi około 12:00.

Zaćmienie Słońca
źródło: Pixabay

Następna okazja nastąpi dopiero za kilka lat

Zaćmienie Słońca pod koniec października 2022 roku z pewnością będzie głośnym tematem – zaraz przed i po wydarzeniu, bowiem takie widowiska nie zdarzają się zbyt często w naszym kraju. Następne zaćmienie Słońca – również częściowe – pojawi się w Polsce dopiero za 3 lata, bo w marcu 2025 roku, zaś kolejne w 2029. Częściowe przyćmienia jednak są zdecydowanie bardziej powszechne niż pełne bądź obrączkowe.

Przykładowo, następne pełne, wystąpi w Polsce w 2135 roku, czyli za ponad sto lat. Jednak ci, którzy chcą zobaczyć pełne jeszcze w tej dekadzie, mają taką szansę – wystąpi 12 sierpnia 2026 roku, ale na Islandii.