fala tsunami
źródło: Pixabay

Czy burze słoneczne mogą powodować fale tsunami?

Tsunami, nazywane inaczej falą portową, to nic innego, jak ogromne (często wręcz gigantyczne) fale niosące za sobą siłę zdolną do generowania ogromnych strat – jest to żywioł, który w całej historii człowieka dokonał strasznych rzeczy. Czy jednak obok „zwykłych” przyczyn tworzenia się tych ogromnych fal, Słońce może „maczać palce” w ich powstawaniu?

Jak powstają fale portowe (tsunami)?

Te ogromne fale powstają w ogromnych zbiornikach wody – najczęściej na oceanach, ale nie jest wykluczone, że pojawi się na morzu – chociaż nie o tak potężniej sile. Powodują je czynniki można rzec pochodzące prosto z Ziemi – m.in wybuchy podwodnych wulkanów, trzęsienia ziemi, osuwiska ziemi, bądź tzw. cielenie się lodowca (odłamywaniem się fragmentów tejże struktury).

Niezależnie od „sprawcy”, fale tsunami mają wspólną cechę – są ścianami wody kolosalnych rozmiarów, które – poza swoim rozmiarem – cechują się także ogromnymi prędkościami – sięgającymi nawet do kilkudziesięciu kilometrów na godzinę. Natura potrafi wygenerować żywioł, który jest w stanie dorównać m.in. prędkości samochodu – jest to niesamowite.

Trzęsienie ziemi pęknięcia
źródło: Pixabay

Największa fala portowa, zarejestrowana w historii (w 1958 roku na Alasce), miała aż… 524 metrów! Oczywiście, był to istny potwór, jednak „standardowe” tsunami raczej osiągają kilkanaście metrów – najczęściej około 30. Tak czy inaczej, jest to żywioł, z którym trudno jest walczyć – nierzadko generuje liczne ofiary.

Czy burze słoneczne są w stanie spowodować tsunami?

Burze słoneczne mogą generować tzw. słoneczne tsunami, występujące na Słońcu – to potwierdzony naukowo fakt. W 2006 roku zaobserwowano tego typu wydarzenie, co nazwano falą Moretona, która sprawiła, że gwiazda zaczęła w pewnym punkcie świeciła jaśniej.

Niemniej często słyszymy, że rozbłyski słoneczne wyrzucają wręcz energię w postaci wiatru słonecznego z gwiazdy prosto na Ziemię, co nierzadko powoduje mniejsze bądź mocniejsze burze geomagnetyczne. Naukowcy postanowili zbadać związek pomiędzy aktywnością słoneczną i trzęsieniami ziemi.

Tsunami
źródło: KELLEPICS | Pixabay

Zasugerowano, że cząstki wiatru słonecznego mogą wpływać na intensywność trzęsień ziemi, jednak badania z 2011 roku zostały obalone – geofizycy stwierdzili, że nie udało się jeszcze udowodnić związku między burzami słonecznym a trzęsieniami ziemi, które powodują tsunami.

Tak więc, odpowiadając na tytułowe pytanie – nie, burze słoneczne nie mogą bezpośrednio wpłynąć na powstawanie tsunami. Naukowcy mogli przybrać złą metodologię badań, dostosowując ją do odpowiednio sformułowanych założeń, jednak czy może istnieć taki związek? Jak na razie pozostanie to tajemnicą.