HTV VIVE Focus 3
źródło: HTC

HTC VIVE Focus 3 z nowymi akcesoriami. Gogle będą jeszcze bardziej zaawansowane

Flagowy zestaw gogli VR AIO HTC VIVE Focus 3 zadebiutował ponad rok temu. Mimo to jednak producent o nim nie zapomina i pokazuje nowe akcesoria stworzone z myślą o tym modelu. Te mają sprawić, że całość razem będzie jeszcze bardziej zaawansowana – rozbudowując i rozszerzając możliwości headsetu VR producenta.

Nowe gadżety dla gogli HTC VIVE Focus 3

Producent pokazał światu dwa nowe gadżety typu Plug-and-Play – VIVE Facial Tracker, który ma służyć do śledzenia mimiki twarzy, a także VIVE Eye Tracker, którego zadaniem – jak sama nazwa wskazuje – jest śledzenie ruchu gałek ocznych.

Są to rozwiązania, które w znaczny sposób mają rozszerzyć możliwości gogli, które co prawda przydadzą się nie tylko do zwiększenia realizmu podczas rozrywki m.in. na czatach VR, ale także do bardziej profesjonalnych rozwiązań – przykładowo tworzenia animacji i przechwytywania ruchu do filmów czy gier.

HTC VIVE Focus 3 Facial Tracker łączy się z zestawem przy pomocy portu USB-C. Urządzenie będzie śledzić ruch twarzy w częstotliwości 60 Hz, co ma zapewnić idealną synchronizacją ruchu ust i głosu. Akcesorium ma wykrywać mimikę na podstawie łącznie 38 układów – kształtu ust, szczęki, policzków, brody, a nawet zębów i języka. Warto dodać, że urządzenie nie potrzebuje większej konfiguracji, sterowników – jak wcześniej wspomniałem – jest Plug-and-Play.

VIVE Focus 3 Facial Tracker
VIVE Focus 3 Facial Tracker

Podobnie sprawa ma się z VIVE Focus 3 Eye Tracker od HTC, czyli gadżetem, który będzie wykrywał ruchy oczu. Urządzenie montuje się do gogli przy pomocy magnesów – całość nie wpłynie na ergonomię, wyważenie headsetu ani regulacji rozstawu soczewek względem oczu. To rozwiązanie przyda się przede wszystkim w momencie, gdy zestaw wykorzystywany jest w profesjonalnych zastosowaniach – m.in. w szkoleniach i edukacji realizowanych wirtualnie.

Akcesorium wykorzystuje podwójną kamerę z podświetleniem w podczerwieni, co ma wspomóc mapowanie ruchu – pozycji oczu, kierunku wzroku, szerokości i pozycji źrenic, a nawet rozwarcie powiek.

Cały ekosystem gadżetów dla gogli HTC Focus 3

Do dyspozycji użytkownika jest cały ekosystem gadżetów dla zestawu VR VIVE Focus 3 – obecnie to już 5 akcesoriów zwiększających funkcjonalność całości – poza Eye Tracker i Facial Tracker dostępne są również VIVE Wrist Tracker, ładowarka na kilka baterii, a także dedykowany futerał.

Nowe akcesoria to oczywiście dodatkowy koszt – HTC VIVE Focus 3 Eye Tracker został wyceniony na 1499 złotych, zaś Facial Tracker kosztuje 599 złotych.