NVIDIA twierdzi, że syntetyczne dane mogą być wykorzystywane w celu odtworzenia świata realnego. Aby je zebrać, wystarczy stworzyć realistyczne symulacje i umieścić tam odpowiednie awatary. Ich założenia mają pomóc wielu firmom w przyszłości, które będą chciały rozpocząć świadczenie swoich usług w wirtualnej rzeczywistości.
Co to są dane syntetyczne?
Syntetyczne dane to informacje z adnotacjami, które generuje się za pomocą specjalnych algorytmów lub też na podstawie symulacji komputerowych. Ich wykorzystywanie stało się niedrogą alternatywą dla danych ze świata rzeczywistego. Te są natomiast wykorzystywane do tworzenia dokładnych modeli sztucznej inteligencji.
Dane syntetyczne mają ulepszyć działanie AI
Choć wykorzystywanie danych pochodzących ze świata realnego do udoskonalania sztucznej inteligencji wydaje się być rzeczą oczywistą, to jednak niektórzy są odmiennego zdania. Według nich kluczem do sukcesu doskonałego działania autonomicznych samochodów czy też robotów są dane syntetyczne, czyli te pochodzące ze świata wirtualnego. To one mają pokazać prawdziwy potencjał AI.
Mimo takich zdań wciąż ich wykorzystywanie budzi niemałe wątpliwości, gdyż pada pytanie, czy tak zbierane informacje są w ogóle w stanie prawidłowo odzwierciedlić świat rzeczywisty i czy systemy będą w stanie odpowiednio reagować na prawdziwe sytuacje.
NVIDIA również planuje polegać na danych syntetycznych. Co więcej, chce stać się liderem w tej rozwijającej się branży. W listopadzie szef NVIDII, Jensen Huang, przedstawił program do generowania syntetycznych danych wykorzystywany do trenowania sieci AI. Otrzymał on nazwę Omniverse Replicator.
Omniverse Nvidia – na czym oparte jest jego działanie
Nowa platforma Omniverse Avatar umożliwia ludziom wchodzenie w interakcję ze sztuczną inteligencją. Jest to połączenie technologii NVIDII w obszarze mowy AI, wizji komputerowej, rozumienia języka naturalnego oraz technologii symulacji. Spotkamy tam awatary, czyli interaktywne postaci z grafiką 3D, które wykorzystują ray tracing (technikę, dzięki której są generowane fotorealistyczne obrazy scen trójwymiarowych). Mają one zdolności porozumiewania się, mogą także dyskutować na różne tematy. Wspierane są poprzez Riva, zestaw programistyczny, który pomaga z zaawansowaną sztuczną inteligencją mowy.
Replicator i Avatar to nie jedyne aktualizacje wprowadzone przez NVIDIĘ. Dodano również nowe funkcje renderowania AR, VR i multi-GPU. Udostępniono również nowe integracje przeznaczone dla infrastruktury i przemysłowych aplikacji z oprogramowaniem firm Bentley Systems i Esri.