Budowa Vision Pro (źródło: Apple)
Budowa Vision Pro (źródło: Apple)

Aplikacja Zoom trafi na Apple Vision Pro. Jakie funkcje otrzyma?

Zoom opracował aplikację dedykowaną dla gogli Apple Vision Pro, zaprezentowanych w zeszłym roku. Oprogramowanie ma być dostępne od 2 lutego br. i stać się sposobem na nową komunikację ze światem. Rewolucyjny komputer przestrzenny póki co można zamawiać wyłącznie na terenie USA w ramach przedsprzedaży.

Amerykańska premiera gogli Apple

Marka Zoom ogłosiła nową, dość wyjątkową aplikację, bo dedykowaną komputerowi przestrzennemu, o którym technologiczny świat huczy od prezentacji z 6 czerwca 2023 roku. Choć gogle Apple Vision Pro nie trafiły jeszcze do oficjalnej sprzedaży, na terenie USA od 19 stycznia br. można zamawiać je w ramach przedsprzedaży. Premiera sklepowa na amerykańskim rynku ma odbyć się już 2 lutego 2024 roku.

Apple Vision Pro zapowiadany jest jako prawdziwa rewolucja. Gogle mają zapewniać dostęp do licznych aplikacji, narzędzi, a także treści filmowych. Na liście znalazły się m.in. Disney+, HBO Max, Discovery+, Amazon Prime Video czy TikTok. Jak się jednak okazało, niektóre lubiane przez użytkowników platformy mogą nie trafić do potężnego produktu. Właściciele serwisów, takich jak Netflix, YouTube czy Spotify nie mają w planach opracowywać dedykowanych aplikacji. Właściciele gogli będą mogli skorzystać z nich wyłącznie w przeglądarce internetowej.

Nowoczesna platforma Zoom na Apple Vision Pro

Nieco inaczej do sprawy podeszła marka Zoom. Właściciele znanego oprogramowania do przeprowadzania wideokonferencji stanęli na wysokości zadania i opracowali dedykowaną dla Apple Vision Pro aplikację. Oznacza to, że posiadacze komputera przestrzennego zyskają wiele możliwości podczas wirtualnych spotkań.

Aplikacja Zoom dedykowana dla komputera przestrzennego Vision Pro (źródło: Apple)
Aplikacja Zoom dedykowana dla komputera przestrzennego Vision Pro (źródło: Apple)

System VisionOS pozwoli generować postacie, reprezentujące danego użytkownika. To jednak nie wszystko, bo w rozmowach będą brały udział awatary, których ruchy twarzy i dłoni będą zgodne z rzeczywistymi ruchami uczestnika. Poza tym użytkownicy zyskają dostęp do skalowalnych dźwięków przestrzennych, co oznacza, że będą mogli poczuć, jakby znajdowali się w jednym, wspólnym pomieszczeniu.

Do Zoom na Apple Vision Pro późną wiosną mają dotrzeć kolejne funkcje. Wśród nich znajdzie się udostępnianie obiektów w 3D, co z pewnością zadowoli np. projektantów. Do użytkowników trafi także Team Chat zintegrowany z Meetings, gdzie współpracownicy będą mogli dzielić się spostrzeżeniami i informacjami. Dodatkowo możliwe będzie wirtualne przypięcie maksymalnie pięciu uczestników spotkania w dowolnych miejscach we własnej przestrzeni, a więc w domu czy biurze. Funkcja ta obejmie też możliwość usunięcia tła.