DeepMind zagrało w StarCraft II
Gra, źródło: StarCraft II

Sztuczna inteligencja pokonuje ludzi w grach strategicznych!

DeepMind autorstwa Google kolejny raz pokazał moc sztucznej inteligencji (AI). Tym razem postanowił stworzyć dwa systemy AI – AlphaStar oraz DeepNash, które są w stanie pokonać człowieka w popularnych grach.

AlphaStar pokona was w StarCraft II

Opracowany przez DeepMind system sztucznej inteligencji AlphaStar, podczas badań znalazł się wśród 0,15% najlepszych graczy w StarCraft II. Dla niezorientowanych: to strategiczna gra online typu science-fiction.

Dla profesjonalnych graczy, StarCraft II, to tempo 300 akcji wykonywanych w ciągu jednej minuty. Akcja opiera się o wiele zadań wykonywanych jednocześnie w postaci manewrów bojowych, opracowywania strategii, a także zarządzania zasobami.

Zrzut z gry, źródło: StarCraft II
DeepMind
Zrzut z gry, źródło: StarCraft II

Pierwsze rozgrywki profesjonalnych graczy z AlphaStar odbyły się już końcem 2018 roku, jednak system został skrytykowany i osądzony o nieuczciwą walkę. Dlatego też twórcy nowego systemu AI wprowadzili ograniczenia dotyczące refleksu i ponowili rozgrywki. Tożsamość systemu AI została ukryta, a testy AlphaStar zakończyły się 61 zwycięstwami, spośród 90 meczów odbytych z graczami, którzy posiadają wysoką rangę.

DeepMind i jego DeepNash, czyli AI zwycięża także w planszówce

Stratego to planszówka, która również należy do gier strategicznych. Jest klasyczną grą bitewną – naszym zadaniem jest zdobycie flagi przeciwnika lub zablokowanie ruchów przeciwnika. Gra polega na przestawianiu 80 figurek i cechuje się praktycznie nieskończoną i nieprzewidywalną liczbą ruchów. DeepMind postanowiło jednak stworzyć system AI, który będzie w stanie pojąć zasady gry i pokonać godnych przeciwników.

Stratego, źródło: Jumbo
Stratego, źródło: Jumbo

DeepNash, czyli opracowany przez firmę Google system, zagrał z samym sobą ponad 5,5 miliarda partii Stratego. AI nie uczyło się więc strategii od ludzi, a samo wypracowało odpowiednią w oparciu o stworzony przez specjalistów algorytm.

DeepNash został poddany testom z prawdziwymi użytkownikami na platformie, którzy nie mieli pojęcia, że grają ze sztuczną inteligencją. Odsetek zwycięstw AI, po odbyciu 50 spotkań, wyniósł aż 84%.