Szwajcarski Instytut Empa planuje wznieść eksperymentalny DroneHub, przeznaczony dla istniejącego budynku badań i innowacji NEST. Projekt przetestuje floty przeznaczone do monitoringu budynków.
Roje dronów staną się pospolitym widokiem
Koncepcja rojów dronów służących różnorakim potrzebom to nie nowy koncept, ale wciąż oczekujący na pełnowymiarowe wdrożenie. Pracują już nad nim m.in. Hanbat National University, firma Zipline i startup Wing. Teraz z innowacyjnym pomysłem wychodzi szwajcarski Instytut Empa – centrum badawcze wchodzące w skład Swiss Federal Institutes of Technology Domain. Inżynierowie instytutu pracują właśnie nad planem potężnej stacji do obsługi rojów UAVów (bezzałogowych statków powietrznych).
DroneHub jest przeznaczony dla istniejącego budynku badań i innowacji NEST. Będzie się składał z klatki o konstrukcji rurowej i metalowej siatki, osiągającej wysokość 11 metrów i mierzącej 90 metrów kwadratowych, w której znajdzie się eksperymentalna fasada wyposażona w wymienne powierzchnie i materiały.
Statki Aerial Additive Manufacturing, które działają podobnie do drukarek 3D i wytłaczają z dyszy mieszaninę podobną do cementu, zostaną poddane próbie i wykorzystane do diagnozowania problemów z elewacją i ich naprawiania. Ponadto Hub będzie prowadził badania nad tym, w jaki sposób UAVy mogą pomóc w monitorowaniu zmian klimatycznych w warunkach przypominających lasy. Będzie obejmował niewielki obszar przyrodniczy z drzewami i zielenią, aby rozwijać nowe robotyczne technologie wykrywania oraz biodegradowalne urządzenia.
Centrum przetestuje koncept autonomicznego serwisu
Nie mniej ważnym przeznaczeniem obiektu będzie również tworzenie nowych wytycznych i standardów bezpieczeństwa dotyczących używania dronów obok ludzi.
Jeśli wyobrażamy sobie przyszłość, w której drony są naturalnie zintegrowane z codziennym życiem miejskim, a roboty i ludzie współistnieją, potrzebujemy do tego zasad i standardów technologicznych. Zaczyna się to na przykład od lądowisk na budynkach lub w ich pobliżu, do których drony mają się autonomicznie zbliżać – lub od stacji ładujących, w których statki transportowe samodzielnie uzupełniają energię na następny lot. W DroneHub naukowcy opracują i ustalą techniczne wytyczne dotyczące takich interfejsów między budynkami a latającymi robotami – i pomóc w zapewnieniu, że współistnienie człowieka i maszyny nie pozostanie science fiction.
Mirko Kovac, szef Sustainability Robotics Lab, Empa
Projekt jest obecnie na etapie planowania i nie wiadomo, kiedy zostanie oddany do użytku.