fiido X zrzut ekranu Youtube
fiido X zrzut ekranu Youtube

Fiido X wycofany z rynku. Producent boi się, że e-bike pęknie na pół

Fiido, producent tanich rowerów elektrycznych, jest pełen obaw o swój sprzęt. W trosce o konsumentów zawiesił sprzedaż swojego e-bike’a. Wszystko dlatego, że na jaw wyszła usterka, która może spowodować pęknięcie składanego roweru na pół.

Ulepszony rower elektryczny – być może nawet za bardzo

Firma Fiido niedawno wypuściła na rynek model e-bike Fiido X, który jest poprawionym bratem jego poprzednika, Fiido D11. Mowa tu o znacznie lepszej jakości (jak się okazuje, w teorii), dodaniu minimalistycznego okablowania czy systemów antykradzieżowych.

Poza wyżej wymienionymi dodatkami, Fiido zastosował w rowerach ulepszony mechanizm składania ramy, którą wykonano ze stopu magnezu. Okazuje się, że to właśnie ona może tu stanowić problem i być powodem wycofania roweru z rynku. O co konkretnie chodzi? Mimo tego, że cała konstrukcja jest znacznie bardziej elegancka niż większość składanych ram do rowerów elektrycznych, ten fantazyjny projekt najwyraźniej miał swoją cenę: wytrzymałość.

Realne ryzyko przełamania się ramy

Jak się okazało, to konsumenci w trakcie użytkowania natrafili na dość poważny problem. Mianowicie doszło do usterki, a dokładnie pęknięcia ramy. W oświadczeniu opublikowanym na prywatnej grupie właścicieli użytkowników e-bike Fiido X producent potwierdza, że dostał taką informację zwrotną od swoich klientów.

Dodatkowo przeprowadzone analizy badawczo-rozwojowe rzeczywiście potwierdziły prawdziwość tych doniesień.

Biorąc pod uwagę fakt, że ta awaria jest poważnym problemem bezpieczeństwa, wzywamy teraz wszystkich użytkowników do tymczasowego zaprzestania używania X, ponieważ ryzyko jest realne.

Napisał przedstawiciel Fiido.

Jednocześnie przedsiębiorstwo obiecało, że ujawni więcej informacji na ten temat niebawem. Dodatkowo ma powstać coś na kształt planu ochrony użytkowników, a przy okazji zostanie dokonana głębsza analiza techniczna, pozwalająca dokładniej przyjrzeć się problemowi.

Chociaż firma początkowo skupiła się na bezpieczeństwie rowerzystów, nakłaniając do zaprzestania korzystania z e-roweru, okazuje się, że wyszła również naprzeciw osobom już poszkodowanym. Fiido zapewnia wypłacenie rekompensaty właścicielom feralnych modeli rowerów. Szczegóły dotyczące ich wysokości oraz zasad otrzymania nie są jednak jeszcze znane.

Fiido X wycofany z rynku. Producent boi się, że e-bike pęknie na pół
Fiido Oświadczenie fot. Facebook