Ciężarówka elektryczna Volta (Źródło: Volta)
Ciężarówka elektryczna Volta (Źródło: Volta)

Oto zgrabna, elektryczna ciężarówka Volta, o średniej ładowności

Nowy model startupu Volta Trucks ma niedługo trafić do do Kalifornii na testy pilotażowe. Ciężarówka Volta Zero Class 7 ma wziąć szturmem amerykański rynek transportowy.

Elektryka ma sens nawet przy dużych gabarytach

Przy galopującym postępie technologicznym w dziedzinie akumulatorów, jednostek napędowych i systemów wsparcia coraz mniej dziwią projekty naprawdę dużych pojazdów elektrycznych – pickupów, ciężarówek, statków, a nawet samolotów. Kawałek z tego transportowego tortu chce też wykroić dla siebie Volta Trucks, startup skupiający się na produkcji ciężarówek o średniej ładowności.

Firma ogłosiła, że ciężarówka Volta Zero Class 7 rozpocznie testy pilotażowe w Stanach Zjednoczonych w 2023 roku. Wieści te zostały ogłoszone po niedawnym przyznaniu homologacji w Europie, co pozwala firmie na produkcję i sprzedaż modeli na starym kontynencie. Ciężarówka na obu kontynentach zostanie z czasem wypożyczona klientom, aby operatorzy flot mogli przetestować model i zaplanować integrację.

Ciężarówka elektryczna Volta (Źródło: Volta)
Ciężarówka elektryczna Volta (Źródło: Volta)

E-ciężarówka dostępna już niedługo

W samych Stanach wprowadzenie rozpocznie się na zachodnim wybrzeżu. 16-tonowa ciężarówka Zero będzie dostępna z modułowym zestawem akumulatorów Proterra, zdolnymi do przejechania od 150 do 200 kilometrów na jednym ładowaniu w ruchu miejskim.

Komercyjnie dostępne pojazdy, wyprodukowane zgodnie ze specyfikacjami amerykańskimi, będą dostępne od 2024 r., a Volta wprowadzi model Truck-as-a-Service, który pozwoli firmom płacić miesięczne opłaty za wynajem elektrycznych ciężarówek oraz niezbędne wymagania serwisowe, konserwacyjne, szkoleniowe i ubezpieczeniowe.

Firma chce tworzyć centra usługowe w pobliżu centrów logistycznych klientów, a także rozwijać sieć placówek partnerskich.

Opieramy się na kluczowych wnioskach z naszej europejskiej premiery, w której rozwijaliśmy się szybko i na dużą skalę, z głębokim zrozumieniem potrzeb naszych klientów, aby przyspieszyć przejście na elektryczne pojazdy użytkowe i pomóc w dekarbonizacji centrów miast. Stany Zjednoczone stoją w obliczu tych samych problemów związanych z bezpieczeństwem i zrównoważonym rozwojem, z którymi borykamy się w Europie, i jest to dla nas znacząca szansa rynkowa. To początek naszej podróży w USA i cieszymy się, że możemy udostępnić klientom pojazdy z homologacją drogową do oceny później tego roku.

Essa Al-Saleh, CEO Volta