Mastercard ogłosił, że przyspiesza działania, mające na celu całkowitą redukcję użycia plastikowych kart płatniczych. Nowe instrumenty będą wykonywane z bardziej zrównoważonych materiałów
Innowacyjne, ekologiczne produkty codziennego użytku
Nowoczesne, zrównoważone materiały to dowód na to, że ekologiczne podejścia to nie mrzonka, a kwestia chęci. Dzisiaj wszystko może być ekologiczne i przyjazne środowisku: bezpieczny cement, biodegradowalne mięśnie, biologiczny klej, pad z recyklingu, zielone szkło, nawet całkiem zielona Żabka. Dlaczego więc bardzo popularne instrumenty płatnicze nie miałyby być ekologiczne? Mastercard stawia w tym kierunku zdecydowany krok, ogłaszając rezygnację z jednorazowego plastiku PVC we wszystkich swoich kartach płatniczych do 2028 roku. Z czego w takim razie mają być zrobione zielone plastiki?
Odpowiedzią są tworzywa sztuczne pochodzące z recyklingu lub surowców biopochodnych, takich jak rPVC, rPET czy PLA. Mastercard nie zostawi swoich partnerów samych sobie i będzie ich aktywnie wspierał w procesie odchodzenia od pierwotnego PVC. Karty, przed wprowadzeniem do użytku, zatwierdzane będą w ramach specjalnego programu certyfikacji. Akcja ta uzupełnia działania Mastercard w zakresie oferowania wirtualnych kart (digital-first), które całkowicie eliminują potrzebę posługiwania się fizycznym „plastikiem”.
Zielony plastik, zdrowsze środowisko
Zmiana zasad spowoduje, że wszystkie nowo wyprodukowane karty będą certyfikowane przez Mastercard pod kątem oceny ich składu oraz oświadczeń producenta dotyczących strategii zrównoważonego rozwoju.
Inicjatywa swoje korzenie ma w 2018 roku, kiedy za pośrednictwem programu Mastercard Digital Security Lab firma nawiązała współpracę w zakresie szerzenia zrównoważonych, prośrodowiskowych innowacji z producentami kart takimi jak Gemalto, Giesecke+Devrient i IDEMIA, aby ograniczyć użycie jednorazowego plastiku PVC w produkcji instrumentów płatniczych.