ERNIE Bot (źródło: Baidu Inc./YouTube)
ERNIE Bot (źródło: Baidu Inc./YouTube)

Chatbot ERNIE Bot przewyższył ChatGPT? Tak twierdzą chińscy twórcy

Jak twierdzi firma Baidu, chiński chatbot w ulepszonej wersji 3.5 przewyższa ChatGPT spod skrzydeł OpenAI. ERNIE Bot został ulepszony, jest wszechstronny i zna się na wielu dziedzinach, a w przyszłości otrzyma dostęp do licznych wtyczek.

ERNIE Bot w wersji 3.5 podobno lepszy od ChatGPT

Rygorystyczne państwo, takie jak Chiny, stara się utrzymywać w ryzach dosłownie cały internet, użytkowany przez swoich obywateli. Dowodem na ten fakt, może być ponad 60 ustaw, odpowiedzialnych za jego regulację. Choć na tamtejszych terenach zakazane jest stosowanie ChatGPT firmy OpenAI, to kraj nie chce pozostać w tyle pod względem nowoczesnych technologii. Dlatego też stara się opracować własne narzędzie, które idealnie wpasuje się w potrzeby i surowe prawo.

ERNIE Bot firmy Baidu został zaprezentowany już w marcu, jednak dopiero teraz został oficjalnie ogłoszony lepszym narzędziem niż ChatGPT. Wersja 3.5 chińskiego bota została poprawiona w kreatywnym pisaniu, generowaniu pytań, odpowiedzi oraz ich rozumowaniu, a także w tworzeniu kodu. 

Ponadto ERNIE Bot jest niezwykle wszechstronny, obsługuje rozbudowane i zaawansowane informacje w dziedzinach dotyczących inteligentnych biur, programowania, marketingu, mediów, edukacji czy finansów. Bot będzie obsługiwał także dodatkowe „wtyczki”, które rozbudują jego możliwości. W tym przypadku możliwe, że Baidu pozwoli na zaakceptowanie dodatkowych funkcji zewnętrznych programistów.

Zaledwie trzy miesiące po wydaniu wersji beta ERNIE Bot, zbudowanej na Ernie 3.0, Ernie 3.5 osiągnął znaczną poprawę skuteczności, funkcjonalności i wydajności.

Haifeng Wang, dyrektor ds. Technologii Baidu
ERNIE Bot (źródło: Baidu Inc./YouTube)
ERNIE Bot (źródło: Baidu Inc./YouTube)

W jaki sposób przeprowadzono testy i czy chińskie zakazy są skuteczne?

Badania chatbotów, przeprowadzone przez China Science Daily, były oparte o testy porównawcze dedykowane dla modeli językowych sztucznej inteligencji. Wśród nich znalazły się takie, jak AGIEval oraz C-Eval.

Jak twierdził podczas konferencji Robin Li, współzałożyciel i dyrektor generalny Baidu, możliwości ERNIE Bot zostały ulepszone o ponad 50% w porównaniu do wersji 3.0, pokazanej w marcu.

Wbrew prawnym zapisom, zdarzało się, że ChatGPT był już stosowany na terenie Chin. Ich zamysł pozwolił na tworzenie fałszywych treści i wprowadzania w błąd. Z pomocą sztucznej inteligencji podejmowano także próby opracowania deepfake’ów, jednak szybko aresztowano podejrzanego mężczyznę.