Zrzut ekranu z rozgrywki w Eska World
Źródło: YouTube, J A K

Eska wchodzi do Metaverse. Poznajcie Eska World!

Eska World to cyfrowe uniwersum radia Eska. Grupa ZPR Media, wspierana przez Pekao SA, dołącza do grona firm posiadających swoje metawersum.

Metawersum to koncepcja rozpowszechniona przez Facebooka (obecnie Meta), aczkolwiek absolutnie przez niego nie wymyślona. Zakłada ona stworzenie świata wirtualnego, który działał będzie niczym ten realny. Czegoś w rodzaju równoległej rzeczywistości, do której będziemy mieli dostęp, dzięki technologii AR/VR.

Meta traktuje swoją misję stworzenia Metawersum bardzo poważnie, co niekoniecznie musi podobać się rynkowi czy inwestorom. Inne firmy jednak są żywo zainteresowane koncepcją, co najlepiej dowodzi powstanie Metaverse Standards Forum. Mało tego, istnieje przekonanie, że w ciągu 50 lat ludzie zrezygnują z realnych dzieci, na rzecz tych posiadanych w Metaverse.

Ta ostatnia koncepcja jest jak na mój gust mocno naciągana, ale z drugiej strony nie byłem również przekonany do rewelacji zwiastujących koniec gier w pudełkach. Jednakowoż obecnie zdobycie pudełka z nową grą na PC, jest w zasadzie niemożliwe – wszystkie najnowsze tytuły (jak np. Call of Duty: Modern Warfare 2) są bowiem sprzedawane głównie w formie cyfrowej.

Eska World – metawersum dla słuchaczy radia

Firma VELES Productions przygotowuje metawersum dla popularnego w Polsce nadawcy radiowego. Jak podaje oficjalna strona radia Eska, ich platforma ma być połączeniem gier komputerowych, sklepów NFT oraz rozrywki muzycznej. Dodatkowym hasłem, mającym przyciągnąć zainteresowanych, jest stwierdzenie, iż będzie to pierwsze metawersum stworzone z myślą o słuchaczach radia.

Interesujące są również doniesienia o możliwym wykorzystaniu Eska World, jako miejsca, w którym różne firmy będą miały możliwość reklamowania swoich produktów.

Podczas zanurzenia się w ESKA World marki będą mogły oferować usługi oraz towary, a konsumenci robić zakupy, zamawiać i wysyłać bezpośrednio z cyfrowego świata do tego fizycznego. To przełom w integracji świata rozrywki, gier i biznesu.

Artur Paprocki, prezes VELES Productions

Co ciekawe, nie tylko grupa ZPR Media wierzy w ten projekt. Jest w niego zaangażowany również bank Pekao SA, który to ma stworzyć giełdę sztuki NFT PeoPay.

Gorąca 20-tka (graczy naraz?)

Fakt, że Eska reklamuje swój świat, jako stworzony z myślą o słuchaczach radia, może sprawić, że Eska World będzie miało nad wyraz słaby start. Jeśli jednak świat ten zostanie odpowiednio rozreklamowany, a ilość możliwości na początek nie będzie ograniczała się do kilku/kilkunastu zadań, to eskowy świat może okazać się niemałym sukcesem.

Szczególnie, że dostęp do Eska World ma być w pełni darmowy, a do wejścia wymagany będzie jedynie komputer (brak więc konieczności posiadania zestawu AR/VR). Same aktywności w świecie natomiast mają być na bieżąco aktualizowane, aby odpowiadać na wydarzenia, które będą miały miejsce w rzeczywistości.

Na chwilę obecną jednak możemy sprawdzić, jak wygląda metawersum stacji radiowej w oficjalnych materiałach promocyjnych – dostępny jest bowiem gameplay, pokrótce ukazujący Eska World.