Flawless Demo Dubbing (źródło: Flawless AI)
Flawless Demo Dubbing (źródło: Flawless AI)

Sztuczna inteligencja uczyni dubbing idealnym!

Dubbing jest konieczny, jednak ruch warg aktorów, rozjeżdżający się ze słowami, bywa irytujący. Twórcy algorytmów sztucznej inteligencji mają już na to sposób. Od teraz aktorzy mogą poruszać ustami w dosłownie każdym języku. Jak to możliwe?

Rozwiązanie na dubbing niezgodny z ruchem ust

Każdy z nas miał doświadczenie z dubbingiem w filmach, gdzie ruch ust aktora zupełnie nie zgadzał się z wypowiadanymi słowami przez wzgląd na dubbing w innym języku niż oryginalny. Teraz znaleziono rozwiązanie, wykorzystujące sztuczną inteligencję, i zebrano je w oprogramowaniu Flawless AI.

Technologia TrueSync, w oparciu o algorytmy AI, jest w stanie synchronizować usta, występujących w filmach aktorów, z wypowiedziami w zupełnie innym języku niż został nagrany. Sam model sztucznej inteligencji ma za zadanie odnaleźć właściwe ułożenie ust aktora, przypisane do określonego dźwięku, emitowanego w filmie, a następnie skopiować go do odpowiedniego miejsca, wprost na potrzeby dubbingu, który będzie dostosowany do konkretnego języka.

Zaawansowana technologia specjalnie dla komfortu widza

Ta zmiana na ekranach spowoduje jeszcze lepsze odczucia dla widzów, którzy już nie będą rozpraszani niezgodnym ze słyszanym dialogiem ruchem ust. Jest to forma przełamania barier językowych, a także skrócenie nagrań, które niejednokrotnie przez kilka niefortunnych słów aktora, musiały być powtarzane w ramach całej sceny, gdyż ponowne nagranie niewielkiego, krótkiego fragmentu, mogłoby zmienić cały rytm filmu.

Sztuczna inteligencja znowu nie zawiodła, zmiany w obrębie twarzy aktora są niezauważalne, a wszystkie słowa zgodne z ruchem ust. Trzeba przyznać, że jest to zachwycające, dokładne i może wiele zmienić w filmografii oraz procesie dubbingowania, choć sama możliwość wprowadzania takich zmian może być nieco przerażająca.

Twórcami Flawless AI są Nick Lyness oraz Scott Mann, który jest doświadczonym reżyserem i producentem, współpracującym w Hollywood z wieloma znanymi aktorami takimi, jak Robert De Niro, Pierce Brosnan czy Bruce Willis.