depresja, źródło: Anemone123, Pixabay
depresja, źródło: Anemone123, Pixabay

Genetika+ to nowoczesne podejście do leczenia depresji

Wiesz, że zaawansowane technologie, takie jak sztuczna inteligencja (AI), mogą pomóc w leczeniu depresji? Genetika+, izraelska firma, założona przez neurobiolog Dr Talię Cohen Solal, dokłada wszelkich starań, aby uczynić leczenie depresji skuteczniejszym i bezpieczniejszym dla pacjentów. W jaki sposób chce to osiągnąć?

Jak Genetika+ wykorzystuje AI do doboru leków przeciwdepresyjnych?

Wszystko zaczyna się od próbki krwi pacjenta. Genetika+ generuje z niej komórki mózgowe, które następnie są wystawiane na działanie różnych antydepresantów. Zmiany w komórkach, tzw. „biomarkery”, są rejestrowane i analizowane przez AI, która bierze pod uwagę także dane medyczne i genetyczne pacjenta. W ten sposób system określa najlepszy lek i dawkowanie dla każdej osoby, co pozwala uniknąć niepożądanych skutków ubocznych i zwiększyć szanse na szybką poprawę samopoczucia.

leki, źródło: stevepb, Pixabay
Różne formy leków, źródło: stevepb, Pixabay

Co to oznacza w przyszłości dla medycyny?

Zastosowanie AI w leczeniu depresji to zaledwie wierzchołek góry lodowej. Potencjał sztucznej inteligencji w branży farmaceutycznej jest ogromny, a eksperci już teraz przewidują rewolucję w podejściu do terapii wielu chorób.

Dzięki innowacyjnym podejściom, takim jak stosowane w opisywanym przypadku, pacjenci będą mogli uzyskać szybsze diagnozy oraz – odpowiednie do ich potrzeb – leczenie. To może prowadzić do mniejszych skutków ubocznych, skrócenia czasu terapii i ogólnie większej satysfakcji z leczenia.

Przykładowe zastosowania AI w innych obszarach medycyny

Genetika+ to tylko jeden z fascynujących projektów, wykorzystujących AI w medycynie. Oto kilka innych ciekawostek z tego tematu. Precyzyjne dostarczanie leków za pomocą mikrocząsteczek, gdzie sztuczna inteligencja może pomóc opracować mikrocząsteczki, które precyzyjnie i równomiernie dostarczą leki do wybranych części ciała, zwiększając przy tym skuteczność terapii.

Leki zmiennokształtne, czyli takie, które zmieniają swój kształt, po to, by skuteczniej zwalczać patogeny. Pomoc dla pacjentów z chorą wątrobą w tym przypadku AI jest wsparciem dla diagnostyki i leczenia chorób wątroby.