Stabilizator Gyrogear (źródło: YT, Gyrogear)
Stabilizator Gyrogear (źródło: YT, Gyrogear)

Rękawica stabilizująca powstrzymuje drżenia rąk wywołane chorobą Parkinsona

Drżenie rąk jest jednym z pierwszych i najbardziej dotkliwych objawów choroby Parkinsona (PD). To nie tylko wyzwanie medyczne, ale także codzienne utrudnienie dla chorych, którzy mają problem z prostymi czynnościami, takimi jak trzymanie filiżanki kawy czy pisanie listy zadań. Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), Parkinson dotyka 8,5 miliona osób na całym świecie.

GyroGlove — innowacyjna odpowiedź na problemy

Startup z Massachusetts, GyroGear, zaprezentował na targach CES GyroGlove, pierwszą na świecie rękawicę stabilizującą dłoń, która wpływa na drżenia samoistne (mimowolne ruchy kończyn). Wyposażona jest w żyroskop wielkości krążka hokejowego, którego wewnętrzny dysk obraca się szybciej niż turbina silnika odrzutowego. Założyciel firmy, dr Faii Ong, podkreśla, że głównym celem jego produktu jest odwrócenie uwagi od choroby i skupienie się na codziennym życiu.

Sprzęt z wyglądu przypomina ortezę nadgarstka, obejmującą dłoń pacjenta aż do łokcia. Jest napędzana silnikiem PMS Neodym Swiss, zapewniającym wydajność i szeroki zakres obrotów. Produkt składa się z trzech części: tkaninowej rękawicy, modułu stabilizującego z żyroskopem i pakietu baterii litowo-polimerowych na przedramieniu, które mają zapewnić około czterech godzin ciągłego użytkowania. Choć rękawica została zaprojektowana tak, aby osoby z drżeniem rąk mogły ją łatwo założyć, jej rozmiar i waga mogą być początkowo odczuwalne.

Rękawica stabilizująca Gyrogear (źródło: gyrogear.co)
Rękawica stabilizująca Gyrogear (źródło: gyrogear.co)

Rękawica stabilizująca GyroGlove produkowana jest w tej samej fabryce, co MacBook Pro. Ma to zapewnić o wysokiej jakości wykonania i funkcjonalności. Inspiracją do jej powstania były obserwacje osób borykających się na co dzień z PD. Wynalazek oferuje bezinwazyjne rozwiązanie dla drżenia samoistnego, które zazwyczaj leczone jest za pomocą leku o nazwie Lewodopa.

Cena i dostępność

Produkt można zamówić w cenie ok. 23400 złotych, w tym również do Polski. Jest zarejestrowany przez FDA i Australijską Administrację Towarów Terapeutycznych (TGA) jako urządzenie medyczne, jednak nie zastąpi on całkowicie przyjmowania leków lub innych form leczenia.

Jednak można stwierdzić, że z pewnością właśnie został otwarty nowy rozdział w niwelowaniu objawów choroby Parkinsona. Dzięki tej rękawicy, osoby nią dotknięte mogą odzyskać większą kontrolę nad swoim życiem, co znacząco wpłynie na ich funkcjonowanie i samodzielność.