Homey Bridge wygląda niepozornie, ale ma spore możliwości. Zanim Matter trafi pod strzechy, to małe urządzenie ma szansę zdobyć sporą popularność. W szczególności wśród osób, które nie mają chęci ręcznie przeprowadzać konfiguracji systemu Home Bridge.
Jeden mostek, wszystkie urządzenia Smart Home
Skonfigurowanie swojego wymarzonego Smart Home nie jest proste. Zazwyczaj w którymś momencie pojawia się problem z ceną, dostępnością lub funkcjonalnością jednego z urządzeń, które pasowałoby do istniejącego systemu. W takim wypadku zazwyczaj rozpoczynamy poszukiwania rozwiązania innego producenta, co niejednokrotnie oznacza konieczność korzystania z osobnej aplikacji do obsługi tego jednego sprzętu.
Bez sensu, prawda? Ano właśnie, dlatego taką popularnością wśród fanów inteligentnych urządzeń cieszy się system Home Assistant, pozwalający stworzyć uniwersalną bramkę do niemal wszystkich sprzętów Smart Home, jakie można znaleźć na rynku. Niestety, w porównaniu z konfiguracją innych sprzętów, wdrożenie Home Assistanta we własnym domu nie jest już takie proste.
Zauważyli to także twórcy Homey, którzy stworzyli bramkę z wieloma standardami łączności i obsługującą różnych producentów sprzętu. Dzięki dostępności Zigbee, Z-Wave, Wi-Fi, Bluetooth, sieci 433 MHz oraz podczerwieni, technologia wykorzystywana przez urządzenia Smart Home nie powinna być problemem.
Google? Jest. Xiaomi? Również. Samsung, LG, IKEA? Mamy to
By w pełni wykorzystać potencjał każdego ze standardów łączności, producent musiał zapewnić, że Homey Bridge obsłuży urządzenia dostępne na rynku, nie ograniczając przy tym ich funkcjonalności. Trzeba przyznać, że to udaje się całkiem nieźle – mostek obsługuje ponad 50 tysięcy produktów wydanych na rynek przez ponad 1000 producentów.
Na dedykowanej stronie można przeglądać niektóre z nich, a także dokonać ich zakupu. Wśród obsługiwanych marek znajdują się m.in. Google, Samsung, LG, Xiaomi, IKEA, Philips, Nanoleaf, Dyson, Amazon, Sonos i wiele innych. Home Bridge jest w stanie obsłużyć systemy oświetlenia, roboty sprzątające, termostaty, kamery i… tak właściwie ciężko jest je wszystkie wymienić.
Homey Bridge pozwala także stworzyć automatyzacje, zarówno związane z wykonaniem akcji na jednym z urządzeń, jak i wywoływane za pomocą asystentów głosowych. Mogą być one zintegrowane z Asystentem Google, Alexą lub Siri, a w dodatku użytkownik może sterować podłączonymi urządzeniami za pomocą widżetów na smartfonie lub zegarku Apple Watch.
Ile kosztuje taka przyjemność? Mostek Homey kosztuje 69 euro, a w komplecie zawiera trzy miesiące subskrypcji Homey Premium. Dzięki niej, możliwe jest połączenie nieograniczonej liczy urządzeń. Po okresie próbnym można kontynuować subskrypcję w cenie 2,99 euro lub przejść na darmową wersję, która nakłada ograniczenie do maksymalnie pięciu urządzeń w domu.
W sprzedaży znajduje się również Homey Pro, który dodatkowo obsługuje łączność za pomocą sieci 868 MHz, obsługuje tworzenie własnych skryptów, posiada wbudowany głośnik oraz wsparcie społeczności. Jego cena to 399 euro.