Hopcopter (źródło: science.org)
Hopcopter źródło: science.org)

Hopcopter to połączenie robota i drona, który potrafi skakać i latać

Robotyka często czerpie inspiracje z natury, a jednym z najnowszych przykładów takiego podejścia jest Hopcopter — robot, który może zarówno latać, jak i skakać. To połączenie daje mu wyjątkową szybkość i zwinność. Jest to możliwe dzięki specjalnemu projektowi, który łączy w sobie cechy drona (quadcoptera) z mechanizmem teleskopowych nóg, które pozwalają mu wykonywać wysokie skoki.

Co sprawia, że jest wyjątkowy?

Jego innowacyjność polega na zdolności do wykorzystywania rotorów (czyli wirników) nie tylko do latania, ale też do napędzania skoków. Został on zaprojektowany przez zespół badawczy z Uniwersytetu Miejskiego w Hongkongu i opisany w czasopiśmie naukowym Science Robotics. Robot ma teleskopowe nogi z ruchomymi elementami na dolnej ich części, które pozwalają mu sprężynować i skakać wysoko. Są one dodatkowo wzmocnione elastycznymi, gumowymi pasami, co zwiększa ich moc odbicia.

Prototyp robota skaczącego (źródło: science.org)
Prototyp robota skaczącego (źródło: science.org)

Hopcopter ustanowił nowe standardy zwinności dla robotów dzięki swojej zdolności do bardzo szybkich skoków pionowych. Jest wyposażony w czujniki i specjalne urządzenia, które pozwalają mu precyzyjnie kontrolować swój lot, a także skoki. Może szybko zmieniać kierunek i prędkość, dostosowując kąt, pod jakim noga styka się z podłożem, co minimalizuje ryzyko zderzenia podczas szybkich manewrów. Specjalne algorytmy kontrolujące pozwalają mu na samodzielne poruszanie się bez potrzeby dodatkowych czujników zewnętrznych. Jego waga to zaledwie 35 gramów.

Dron Hopcopter (źródło: science.org)
Dron i robot w jednym Hopcopter (źródło: science.org)

Energooszczędność i zastosowania

Dzięki swojej wyjątkowej konstrukcji jest bardzo oszczędny energetycznie, co pozwala mu na dłuższą pracę w różnych warunkach. W testach wykonywanych w pomieszczeniach Hopcopter skakał ze średnią prędkością 2,38 m na sekundę przy średniej wysokości skoku wynoszącej 1,63 m. Co więcej, na jednym naładowaniu akumulatora był w stanie pracować przez 50 minut – w zwykłym trybie lotu – tylko przez sześć minut.

To czyni go idealnym do zadań takich jak eksploracja terenu czy misje nadzorcze, gdzie potrzebna jest długa, nieprzerwana aktywność. Może być użyty do obserwacji dzikiej fauny, przemieszczając się między gałęziami na wysokich drzewach. Jego możliwości będą przydatne także w regionach dotkniętych katastrofami naturalnymi, gdzie mógłby wspierać w ocenie sytuacji i poszukiwaniu ocalałych.