Huawei

Huawei przekonuje, że jego sprzęt 5G jest bezpieczny

Przez ostatnie tygodnie firma Huawei nie miała łatwo w środowisku 5G. Pod presją USA, Wielka Brytania z dnia na dzień wycofała i zabroniła wykorzystywania jej sprzętu w państwowej infrastrukturze sieciowej. Francja również nie zaufała chińskiemu gigantowi. Teraz Stany przekonują Brazylię, aby podjęła te same kroki. Spółka przekonuje, że jej sprzęt jest jednak bezpieczny, a Wielka Brytania, po poszukiwaniach w Japonii, stawia na Europę i dofinansowania rządowe dla producentów państwowych.

Huawei przekonuje, że jego sprzęt 5G jest bezpieczny
Najdroższy z projektów Zjednoczonego Królestwa, nazwany 5G Factory of the Future / fot. UKGOV

Saga Huawei

Chińska firma uważa, że państwa, które zdecydują się na wykorzystanie jej własnego sprzętu w infrastrukturze sieci 5. generacji, pozostaną na czele wyścigu. To pierwszy publiczny komentarz spółki po decyzji Wielkiej Brytanii.

Jak powiedział Guo Ping, jeden z przedstawicieli Huawei, na konferencji Better World Summit, organizowanej online:

Po pierwsze, dostawcy powinni mieć jako priorytet doświadczenia użytkowników i wydawać pieniądze tam, gdzie można zmaksymalizować wartość istniejącej już infrastruktury. Powinni wykorzystać sieć 4G do rozwoju 5G poprzez holistyczną koordynację i precyzyjne planowanie. Plany wdrażania 5G powinny rozpatrywać najważniejsze zastosowania w przemyśle. Tylko w ten sposób dostawcy osiągną pełny potencjał 5G.

„First, carriers should prioritize user experience and spend money where it’s needed most to maximize the value of existing networks. […] Carriers should make the most of existing 4G and [fiber communication] networks, and integrate them with new 5G networks through holistic coordination and precise planning. 5G deployment plans should prioritize [hotspots and] key industry applications. This is the only way for carriers to unlock the full potential of 5G.”

Guo podaje, że już 90 milionów osób korzysta z nowego standardu sieci. Według niego, to nie jest pora na zmianę swojego planu.

Huawei przekonuje, że jego sprzęt 5G jest bezpieczny
Jeszcze miesiąc temu Huawei trzymał się dobrze w Zjednoczonym Królestwie / fot. Nikkei

Być może chińska spółka sądzi, że uda się jej wkraść w serca przedstawicieli rządu Wielkiej Brytanii. Co jednak z innymi państwami, takimi jak Singapur i Francja?

Wielkie dofinansowania

Jeszcze dzisiaj rząd Wielkiej Brytanii podał wszystkie projekty i firmy, które otrzymały państwowe dofinansowanie w celu przyspieszenia rozwoju sieci 5G bez udziału Huawei. Możemy je znaleźć na oficjalnej stronie Zjednoczonego Królestwa.

Łącznie, Departament Cyfryzacji, Kultury, Mediów i Sportu, przeznaczył na to około 16 milionów funtów. Cel uświęca środki.

Huawei przekonuje, że jego sprzęt 5G jest bezpieczny
Stany Zjednoczone są największym przeciwnikiem 5G od Huawei / fot. Nikkei

Rząd Wielkiej Brytanii uważa, że wspomoże to rozwój nowych serwisów, takich jak roboty przemysłowe, autonomiczne samochody i inteligentne miasta. Pozwoli też na plasterkowanie sieci 5G, co przyspieszy proces jej wprowadzania.