Hyundai Mobis e-Corner (Źródło:Mobis Global)
Hyundai Mobis e-Corner (Źródło:Mobis Global)

System manewru Hyundai zmienia samochód w… kraba

Hyundai Mobis wypuścił samochód demonstracyjny z systemem e-Corner, kompleksowym modułem, pozwalającym na obrót kół o 90 stopni. Dzięki temu pojazd zyskuje niespotykaną mobilność.

Nietuzinkowe samochody

Pomysłowość inżynierów sprawia, ze fanów motoryzacji coraz trudniej zaskoczyć czymś niecodziennym. Skoro supersamochody można skutecznie zasilać plastikiem, parkować na nich drony, współtworzyć je z klientami, a nawet zmusić do latania — co można jeszcze zbudować, by zaprezentować coś innowacyjnego? A jednak nowy system Hyundai powoduje co najmniej wysokie uniesienie brwi. Choć wynalazek wygląda niecodziennie, to jednocześnie oferuje całkiem ciekawe możlwości…

Mowa o Mobis e-Corner, kompleksowym module obejmującym hamulce przewodowe, układ kierowniczy, amortyzator i silnik w kole. Projekt światło dzienne ujrzał po raz pierwszy podczas tegorocznego CES w Las Vegas. Technologia ta umożliwia obrót wszystkich czterech kół o 90 stopni, co pozwala na:

  • bardzo proste parkowanie równoległe,
  • wykonywanie obrotów o 360 stopni,
  • jazdę po przekątnej,
  • wykonywanie innych manewrów o nietypowych kątach ustawienia kół.

System może więc pozwolić na ucieczkę z korka, omijanie przeszkód, szybsze parkowanie i efektywniejsze wykorzystanie przestrzeni parkingowych.

Hyundai e-Corner to przyszłość mobilności?

Samochód demonstracyjny e-Corner System pokazał możliwości wynalazku na rzeczywistej drodze. Moduł zawiera elementy zawieszenia, hamowania i kierowania kołem w wolnostojącym zespole połączonym z silnikiem. Pojazd wyposażony w cztery moduły e-Corner wygląda i działa jak tradycyjny pojazd elektryczny, ale wszystkie jego funkcje są przewodowe, a centralny komputer zapewnia współpracę modułów.

Hyundai jest pionierem zaprezentowanego rozwiązania, którego nie zastosował dotąd nikt. Producent nie zapowiedział jednak, kiedy zobaczymy system w zastosowaniach komercyjnych i w jakich modelach.

Będziemy patentować różne rodzaje niestandardowych rozwiązań mobilnych, które można zastosować w autonomicznej jeździe i PBV (Purpose Built Vehicle), aby utrwalić naszą wizję osiągnięcia nowych wysokości jako dostawca platform mobilnych.

Cheon Jae-seung, Hyundai Mobis