inteligentna poduszka rozpoznająca nacisk
fot. Haiying Kou/via: ACS

Powstała wyjątkowa poduszka, która powie Ci… czy dobrze śpisz

W ostatnich latach coraz lepiej idzie nam śledzenie cyklu oraz jakości naszego snu. Dzięki szeregowi produktów Smart Home oraz urządzeń ubieralnych jesteśmy w stanie dokładnie monitorować to, jak śpimy. Dzięki tej inteligentnej poduszce może to być jeszcze prostsze.

Ta poduszka śledzi sen i nie wymaga baterii

Czy zastanawialiście się kiedyś w jaki sposób człowiek wywiera nacisk na poduszkę podczas snu i jak bardzo wpływa to na jego jakość? Nie? Wkrótce może to być możliwe dzięki najnowszemu urządzeniu stworzonemu przez chińskich naukowców. Ta inteligentna poduszka jest w stanie śledzić pozycję głowy w trakcie snu oraz wykonywane przez sen ruchy.

Produkt ten ukazał się niedawno na łamach serwisu American Chemical Society, gdzie twórcy produktu przedstawiają go jako inteligentne, samozasilające się urządzenie pozwalające na dokładniejsze monitorowanie snu. Jako bazę wykorzystano tutaj standardową poduszkę, a następnie naszpikowano ją elektroniką, która śledzi to, jak śpimy.

Dzięki wykorzystaniu technologii nanogeneratorów tryboelektrycznych możliwe jest przekształcenie ruchów oraz tarcia w energię potrzebną do zasilania produktu. Dzięki temu poduszka nie jest dodatkowo obciążona baterią ani nie wymaga podłączenia do prądu. Do jej działania wystarczy, że po prostu ktoś się na niej położy.

Energia wytwarzana jest we wspomnianych generatorach, a dokładniej rzecz ujmując, w specjalnym, porowatym materiale tryboelektrycznym wykonanym z polimeru. Jest on połączony z elektrodami, które otrzymują informację na temat uciskanych punktów i włożonej w to siły. Pozwala to na sprawdzenie nawet tak dokładnych danych, jak kierunek, w który kierowała się głowa użytkownika w nocy.

inteligentna poduszka rozpoznająca nacisk
fot. Haiying Kou/via: ACS

Innym zastosowaniem tego produktu może być monitorowanie zdolności ruszania głową wśród osób z urazami lub zaburzeniami ruchu, a nawet alarmowanie opiekunów o przebudzeniu dziecka czy nawet lunatykowaniu.

Prototyp chińskich naukowców z pewnością przyczyni się do poszerzenia zdolności diagnostyki snu, a w konsekwencji może mieć swój udział w odnajdywaniu kolejnych podłoży bezsenności. Równie interesujące jest zastosowane tutaj niekonwencjonalne źródło zasilania, które może również szerzej przykuć uwagę środowiska naukowego i producentów sprzętu.