Technologie, sztuczna inteligencja i oszczędność energii silniej wpływają na nasze decyzje związane z zakupem urządzeń domowych. Coraz więcej z nas decyduje się na wydanie nieco więcej na sprzęt, by zredukować zużycie prądu czy wody.
Smart technologie są pożądane w naszych domach
Innowacje dotyczą już każdej dziedziny naszego życia, również codziennych obowiązków takich, jak gotowanie czy pranie. Pragniemy oszczędzać energię elektryczną, dbając o nasz domowy budżet, i jednocześnie wodę, w trosce o planetę. Chęć wprowadzenia innowacji do codziennych czynności zbadało Ipsos na zlecenie firmy Samsung.
Okazuje się, że aż 43% Polaków potrzebuje zrobić pranie 2 lub 3 razy w tygodniu, zaś 15% z nas robi je każdego dnia. Nie dziwi więc fakt, że poszukujemy zmian i pragniemy wdrażać smart metody, które zaoszczędzą nam czas, pieniądze i wodę.
Jak wynika z badania, coraz więcej Polaków pragnie kontrolować swoją pralkę za pomocą smartfona. Dzięki takiej opcji, dostępnej u niektórych producentów, możemy uruchomić pranie zdalnie, w natłoku codziennych czynności. Funkcja ta ułatwia także zredukowanie zużycia energii i monitorowanie go, a po zakończonym praniu użytkownik otrzymuje powiadomienie. Badanie objęło tysiąc osób w wieku 18-75 lat i zostało zrealizowane w kwietniu br.
Technologie dla inteligentnych pralek
Na rynku pojawiają się różne technologie, wdrażane do pralek, które czynią tą domową czynność bardziej inteligentną. Jedną z nich jest AI EcoBubble firmy Samsung, dzięki której skuteczne pranie ubrań z brudu jest możliwe w zaledwie 15 stopniach Celsjusza. Funkcja ta znacząco przekłada się na zredukowanie zużycia energii nawet do 70%. Inną funkcją jest QuickDrive, która umożliwia przeprowadzenie procesu prania w czasie krótszym o połowę, co przekłada się na zaoszczędzenie 20% energii elektrycznej.
Pomocna jest również sztuczna inteligencja, która stanowi podstawę działania Prania optymalnego AI, dostępna w niektórych pralkach Samsung. Technologia ta opiera się o pięć czujników, które są w stanie dopasować długość prania, ilość detergentu, wody oraz stopień zabrudzenia, dzięki czemu użytkownik nie musi wybierać programu, gdyż zostanie on automatycznie dostosowany.