Aliro połączy inteligentne zamki (źródło: CSA)
Aliro połączy inteligentne zamki (źródło: CSA)

Inteligentne zamki będą wspierane nowym standardem podobnym do Matter

Connectivity Standards Alliance (CSA) odpowiedzialne jest za stworzenie standardu inteligentnego domu, znanego pod nazwą Matter. Teraz stowarzyszenie pracuje nad kolejnym protokołem, tym razem dotyczącym inteligentnych zamków. Celem Aliro będzie wsparcie systemów Smart Home oraz producentów inteligentnych zamków.

Inteligentne zamki w nowym standardzie

Matter to standard łączności, który obejmuje przede wszystkim inteligentne urządzenia: od głośników, przez czujniki, aż po telewizory, lodówki czy pralki. Dzięki niemu użytkownicy są w stanie tworzyć rozbudowany system Smart Home na jednej, wybranej platformie, gdzie możliwe będzie wypracowanie automatyzacji, scen czy harmonogramów.

Za standard Matter odpowiedzialne jest Connectivity Standards Alliance (CSA). Teraz to samo stowarzyszenie pochyla się nad inteligentnymi zamkami oraz nowym protokołem komunikacyjnym o nazwie Aliro. Urządzenia, które zostaną odznaczone certyfikatem nowego standardu będą mogły korzystać ze wspólnych danych uwierzytelniających.

Stowarzyszenie CSA, Aliro i inteligentne zamki

Jak twierdzi CSA, Aliro ma działać w oparciu o cztery kluczowe zasady, takie jak prostota i usprawnienie instalacji inteligentnych zamków, elastyczność obejmująca różnego rodzaju architekturę, bezpieczeństwo oraz interoperacyjność, która będzie niezależna od producenta drzwi.

Najnowszy system ma obsługiwać kilka rodzajów łączności, które wykorzystywane są w urządzeniach, takich jak inteligentne zamki. Wśród nich wspomniano o pracy zgodnej z technologią ultraszerokopasmową (UWB), Bluetooth Low Energy (BLE) oraz systemami komunikacji bliskiego zasięgu (NFC). Stowarzyszenie wspomniało już o zaangażowaniu w tworzenie nowego protokołu kilku sporych firm, takich jak Allegion, Apple, Google, Infineon, Kastle Systems, Last Lock, NXP Semiconductors, Qualcomm, Samsung i STMicroelectronics, a także ASSA ABLOY, czyli szwedzkiego producenta inteligentnych zamków oraz zabezpieczeń do drzwi.