Karmnik dla ptaków (źródło: Bird Buddy)

Gratka dla domorosłych ornitologów – karmnik dla kolibrów z kamerą rozpoznającą gatunki

Firma Bird Buddy zaprezentowała na CES 2023 swój nowy produkt – inteligentny karmnik. Urządzenie wyposażone w kamerę aktywowaną ruchem potrafi rozpoznać 350 gatunków ptaków.

Nawet karmniki mogą być inteligentne

Bird Buddy, firma z Wilmington w Stanach Zjednoczonych, zachwyciła domorosłych ornitologów i miłośników natury w 2020 roku, kiedy to na platformie Kickstarter zaprezentowała swój niecodzienny pomysł – inteligentny karmnik dla ptaków. Produkt cieszył się tak wielką sympatią użytkowników, że na targach CES w 2022 roku zgarnął nagrodę honorową w kategorii Innowacje. Na tegorocznych targach firma zaprezentowała prototyp nowego produktu.

Inteligentny karmnik dla kolibrów to specjalna odmiana wcześniej zaprezentowanego produktu, przeznaczona ściśle do obserwacji kolibrowatych, których skrzydła mogą poruszać w rytmie nawet do 200 uderzeń na sekundę. Tak jak poprzedni model – najnowszy prototyp również został wyposażony w kamerę aktywowaną ruchem. Zrobione zdjęcia i nagrania analizowane są przez sztuczną inteligencję, która pomaga w rozpoznaniu gatunku i informuje właściciela o odwiedzinach poprzez aplikację na telefon.

Karmnik dla kolibrów Bird Buddy (Źródło: Bird Buddy)
Karmnik dla kolibrów Bird Buddy (Źródło: Bird Buddy)

Zabawka, która pomoże w ochronie przyrody

Bird Buddy, oprócz robienia zdjęć ogrodowych gości i udostępniania ich w aplikacji, oferuje także grywalizację całego doświadczenia – użytkownicy zbierają własne kolekcje ptaków, mogą uczyć się o ich zachowaniach i dzielić się swoimi spotkaniami ze społecznością. Dodatkowo firma uruchomiła globalną mapę MyBirdBuddy, która pozwala osobom nie posiadającym urządzenia ani aplikacji przeglądać „trofea” użytkowników. Jest co oglądać, bo społeczność Bird Buddy liczy sobie już 100000 osób.

Dane zbierane przez urządzenia mają być w przyszłości udostępnione organizacjom zajmującym się ornitologią i ochroną środowiska. Największa baza ptasich wizyt w historii ma pomóc w ich ochronie oraz jeszcze głębszym poznaniu.

Zaprezentowany na CES 2023 karmnik dla kolibrów ma być zbudowany z materiałów z recyklingu i dopasowany kształtem do kolibrowatych. Dwuczęściowa konstrukcja zatrzaskuje się razem z uszczelką, aby zapobiec pleśni i wyciekom, ale można ją łatwo rozpiąć w celu wyczyszczenia. Podobnie, jak oryginalny inteligentny karmnik Bird Buddy, nowy produkt ma wymienny moduł kamery i opcjonalny dach słoneczny.

Twórcy zapowiadają, że karmnik do kupienia dostępny będzie jeszcze w tym roku.