Inteligentny pierścień (źródło: Oura)
Inteligentny pierścień (źródło: Oura)

Twórcy inteligentnego pierścienia Oura pracują nad metodą wykrywania depresji poporodowej

Inteligentny pierścień marki Oura ponownie może otrzymać nowe funkcje. Tym razem producent niewielkiego urządzenia na palec pochylił się nad technologią, która mogłaby wykrywać objawy schorzeń psychicznych u kobiet ciężarnych oraz znajdujących się w okresie poporodowym. Rozwiązanie zostało dokładnie opisane w zgłoszeniu patentowym.

Walka o inteligentne pierścienie

Oura Ring to jeden z najpopularniejszych na świecie inteligentnych pierścieni. Twórcy rozwijają swój produkt, poszerzając możliwości i funkcje gadżetu. Choć technologiczni giganci, a wśród nich Samsung, usiłują dogonić wiodącą markę, ta nie poddaje się i kontynuuje liczne badania oraz sprawdza coraz bardziej zaawansowane rozwiązania.

Okazuje się, że Oura przesłała kolejne zgłoszenie patentowe. Tym razem marka prowadzi prace nad funkcją, której zadaniem byłoby wykrywanie oraz przewidywanie stresu wśród ciężarnych oraz po porodzie. Zgłoszenie patentowe to nic innego jak wniosek złożony do odpowiedniego organu danego kraju o udzielenie ochrony na produkt czy badaną technologię. Co istotne, choć z dokumentem można się zapoznać nie oznacza on, że technologia kiedykolwiek trafi w ręce użytkowników.

Inteligentny pierścień (źródło: Oura)
Inteligentny pierścień (źródło: Oura)

Najnowszy patent, o którym wspomina portal Wareable, przedstawia informacje o możliwości wykrywania stanu psychicznego oraz emocjonalnego w oparciu o wskaźniki dotyczące danych fizjologicznych, mierzonych przez urządzenie. Metoda ta mogłaby sprawdzić się w przypadku schorzeń kobiet ciężarnych oraz szybkiego wykrywania objawów depresji poporodowej.

Technologia Oura Ring dla kobiet

Oura wyjaśnia, iż dane historyczne na temat temperatury ciała będą porównywane do tych mierzonych w okresie prenatalnym, okołoporodowym i poporodowym. Analiza miałaby stać się pomocna w wykrywaniu schorzeń psychicznych oraz stanu pogorszonego samopoczucia. Ocena byłaby także wspomagana zgromadzonymi danymi na temat tętna, jego zmienności oraz innych biomarkerów.

Przeanalizowane przez system dane mogłyby pozwolić na wykrycie niepokojących stanów, stresu czy przewidzieć nadchodzące zmiany w psychice. Użytkownik inteligentnego pierścienia otrzymywałby wtedy powiadomienie z prośbą o potwierdzenie lub zaprzeczenie wykrytego stanu.

Inteligentny pierścień (źródło: Oura)
Inteligentny pierścień (źródło: Oura)

Podstawą tego typu przewidywań nie byłyby tylko mierzone markery biologiczne, ale również informacje o przebiegu ciąży sukcesywnie wprowadzane do aplikacji, wskaźnik BMI czy historie przebytych chorób. Oznacza to, że system nie „zgadywałby” przypadkowych przyczyn odchyłów, a uczyłby się i zostałby dostosowany do konkretnej osoby.

Przedstawione w zgłoszeniu patentowym parametry, które miałyby zostać wykorzystane do opisywanej technologii, już na ten moment są mierzone przez urządzenie i gromadzone w systemie. W rękach twórców pozostałoby więc jedynie wdrożenie kolejnego algorytmu oraz funkcji do użytkowanego już oprogramowania. Metoda ta wiązałaby się także z łatwiejszym uzyskaniem odpowiednich zgód regulacyjnych.

Oura Ring jest nieustannie rozwijany, od kilku miesięcy widać rosnące zaangażowanie się producenta w zdrowie psychiczne, pochylając się coraz częściej nad schorzeniami kobiet. Pierścień może przyczynić się m.in. do szacowania terminu porodu, wpływu poziomu glukozy na jakość snu czy wspomagać użytkowników w walce z samotnością.