Inteligentny zamek ze skanerem dłoni (źródło: Philips)
Inteligentny zamek ze skanerem dłoni (źródło: Philips)

Inteligentne zamki do drzwi w 2024 roku: jeden otworzysz twarzą, drugi – wzorem dłoni

Marka Philips zaprezentowała swój najnowszy inteligentny zamek, który otwiera się, gdy rozpozna unikalny wzór na dłoni domownika. Lockly podeszło do sprawy nieco inaczej i swój najnowszy produkt pozwoli otworzyć w oparciu o technologię skanowania twarzy. Ile będą kosztowały te wyjątkowe gadżety?

Twoja twarz kluczem do drzwi

Technologia rozpoznawania twarzy wprowadzana jest do wielu urządzeń. Już teraz wielu z nas korzysta z tej funkcji do zwyczajnego odblokowania smartfona czy tabletu. Lockly Visage to inteligentny zamek, który odblokuje się, gdy rozpozna naszą twarz. Gadżet współpracuje także z kluczem Apple Home Key oraz został wyposażony w czytnik linii papilarnych.

Inteligentny zamek Visage (źródło: Lockly)
Visage (źródło: Lockly)

Jak wynika z informacji, skanowanie twarzy realizowane jest w oparciu o dwa czujniki podczerwieni, które zyskały dostęp do rozdzielczości 2 Mpix. Urządzenie może rozpoznawać nawet sto twarzy, dzięki czemu do mieszkania wejdzie praktycznie każdy, komu właściciel udzieli dostępu.

Aby odblokować inteligentny zamek wystarczy zbliżyć się na odległość mniejszą niż 80 centymetrów. Visage otworzy się w około 1,5 sekundy. Poza tą opcją do mieszkania można dostać się również w oparciu o kod, wpisywany na cyfrowej klawiaturze, lub też breloki i karty RFID. Osoby, które nie chcą korzystać z technologii, mogą zastosować tradycyjny klucz. Zamek można także otworzyć zdalnie za pomocą aplikacji na urządzenia mobilne.

Inteligentny zamek Visage (źródło: Lockly)
Visage (źródło: Lockly)

Najnowszy gadżet Lockly zyskał dostęp do łączności Wi-Fi, Bluetooth, NFC i RFID, a także współpracuje z najbardziej popularnymi asystentami głosowymi i platformami inteligentnego domu, takimi jak Apple Home, Amazon Alexa oraz Google Home. Do listy obsługiwanych technologii ma dołączyć także standard Matter. Lockly Visage ma kosztować 349 dolarów, czyli około 1400 złotych.

Inteligentny zamek Visage (źródło: Lockly)
Visage (źródło: Lockly)

Inteligentny zamek ze skanerem dłoni

Podczas CES 2024 nowy sposób otwierania drzwi zaprezentowała także marka Philips. Inteligentny zamek będzie mógł zostać odblokowany za pomocą zeskanowanej dłoni, które są unikalne niczym linie papilarne na palcach. Jak twierdzi producent, gadżet może zachować 50 wzorów rąk i zidentyfikować je, nawet jeśli nie są idealnie czyste.

Poza wykorzystaniem dłoni do otwarcia drzwi może posłużyć także wpisanie kodu PIN, skorzystanie z tradycyjnego klucza lub za pomocą aplikacji Philips Home Access. Ten inteligentny zamek został wyposażony w przycisk dzwonka do drzwi, który przesyła powiadomienie do właściciela. Urządzenie jest kompatybilne z Amazon Alexą oraz Asystentem Google.

Inteligentny zamek ze skanerem dłoni (źródło: Philips)
Inteligentny zamek ze skanerem dłoni (źródło: Philips)

Nowy inteligentny zamek marki Philips ma być dostępny w dwóch wersjach kolorystycznych – satynowym niklu oraz matowej czerni. Gadżet najprawdopodobniej trafi na rynek w pierwszej połowie br., a jego cena wyniesie 359,99 dolarów, czyli około 1440 złotych.