Esrange Spaceport, źródło: Szwedzka Korporacja Kosmiczna (SCC)
Esrange Spaceport, źródło: Szwedzka Korporacja Kosmiczna (SCC)

Kompleks Esrange Spaceport otwarty. Szwecja stworzyła nowy kosmodrom

W Szwecji odbyła się inauguracja nowego kosmodromu. Esrange Spaceport to ważny obiekt w sektorze kosmicznym. Dodatkowo wydarzenie miało charakter polityczny – w historycznym wydarzeniu uczestniczyli członkowie Rady Unii Europejskiej, w tym sama przewodnicząca Ursula von der Leyen.

Szwedzka Kiruna i kompleks Esrange Spaceport

Szwedzkie miasto Kiruna będzie od teraz kojarzone z nowym kompleksem startowym Esrange. Po latach przygotowań, 13 stycznia 2023 roku otwarto Centrum Kosmiczne, które pozwoli na wznoszenie satelitów na orbitę. Tego typu obiekty pozwalają prowadzić na Ziemi usługi telekomunikacyjne, ale również kontrolować i monitorować zachodzące zmiany klimatyczne.

Nowe Centrum Kosmiczne Esrange zostało zlokalizowane na bezludnym obszarze, daleko wysuniętym na północ, za kołem podbiegunowym, dzięki czemu startowanie wszelkiego typu rakiet nie będzie wprowadzało żadnych zakłóceń dla okolicznych mieszkańców. Nowa lokalizacja będzie także miejscem testów nowych technologii dla rakiet wielokrotnego użytku.

Pierwsze starty z nowego kosmodromu jeszcze w tym roku

Szwedzka Korporacja Kosmiczna będzie sprawowała kontrolę podczas działań nowego kosmodromu. Powstały port będzie również centrum logistycznym dla prywatnych firm oraz miejscem badań projektowych nowych sprzętów rakietowych i silników.

Esrange Spaceport, źródło: Szwedzka Korporacja Kosmiczna (SCC)
Esrange Spaceport, źródło: Szwedzka Korporacja Kosmiczna (SCC)

Dotychczas do wynoszenia satelitów zdolne były państwa, takie jak USA, Chiny, Rosja oraz Francja. Do tego nieco ubogiego grona dołącza teraz Szwecja, dając szansę na rozwój w technologiach okołokosmicznych i badawczych, szczególnie dla krajów Unii Europejskiej.

Inauguracja Esrange Spaceport, źródło: Szwedzka Korporacja Kosmiczna (SCC)
Inauguracja Esrange Spaceport, źródło: Szwedzka Korporacja Kosmiczna (SCC)

Esrange Spaceport, zlokalizowany w Kirunie, został właśnie jednym z najistotniejszych miejsc strategicznych Europy i najprawdopodobniej będzie w stanie wystrzelić pierwszą rakietę na przełomie 2023 i 2024 roku. Pierwszą przewidywaną działalnością w nowym kosmodromie jest europejski program Themis, który rozpocznie testy demonstracyjnej wyrzutni kosmicznej wielokrotnego użytku, co jest planowane jeszcze na ten rok.

Szwedzka Korporacja Kosmiczna prowadzi również rozmowy z kilkoma partnerami rakietowymi, których wystrzelenie miałoby odbywać się właśnie z Esrange Spaceport.