LEGO oficjalnie ogłosiło zakończenie produkcji klocków z serii Mindstorms. Firma skupi się na rozwoju innych kolekcji.
LEGO to bodaj najpopularniejsza firma, zajmująca się produkcją klocków. Zresztą nie tylko – wiedzieliście, że grupa LEGO jest również największym producentem opon na świecie?
Firma zaczynała od produkcji drewnianych zabawek, a historia jej niezwykłej podróży rozpoczyna się w 1932 roku. Niemal wiek historii obfitował w najróżniejsze wydarzenia i zwroty, które czasem były pozytywne, a innym razem nie.
Na przestrzeni lat LEGO uzyskało wiele lukratywnych kontraktów, na mocy których było odpowiedzialne za tworzenie modeli z klocków, inspirowanych kultowymi scenami, maszynami czy postaciami z różnych uniwersów. Zestawy ze świata Gwiezdnych Wojen, Batmana czy Minecrafta można nabyć praktycznie w każdym sklepie z zabawkami (i nie tylko!).
Grupa jednak ma również portfolio własnych serii. Jedna z nich niedługo jednak dokona żywota, a zespół zajmujący się jej rozwojem zostanie przydzielony do innych projektów. LEGO Mindstorms oficjalnie zakończy swoją 24-letnią historię wraz z grudniem tego roku.
LEGO Mindstorms
Seria zadebiutowała 1-go września 1998 roku jako narzędzie edukacyjne. Było ono projektem rozwijanym na MIT (Massachusets Institute of Technology), którego zadaniem miało być umożliwienie tworzenia robotów, wykorzystując do tego celu klocki LEGO.
Wraz z upływem lat, wprowadzone zostały możliwości budowania coraz bardziej skomplikowanych konstrukcji, które dodatkowo można było dowolnie zaprogramować. Powstała również specjalna aplikacja, która ułatwia wykorzystanie pełnego potencjału programowalnych tworów z klocków LEGO. Swoją drogą, ma ona być wspierana aż do 2024 roku, więc nowi nabywcy zestawu z serii Mindstorms mają jeszcze 3 lata na jej wypróbowanie.
Gotowe zestawy jednak w żaden sposób nie narzucały społeczności jedynej słusznej wizji tworzenia robotów. Na YouTube można znaleźć zatrważającą ilość materiałów, w których pasjonaci klocków i programowania chwalą się swoimi niestandardowymi i niejednokrotnie nad wyraz imponującymi konstrukcjami.
Najnowszy zestaw Mindstorms został wprowadzony na rynek w 2020 roku – był nim kosztujący obecnie niemal 1700 złotych „wynalazca robotów”. W chwili pisania tego artykułu wciąż można go kupić w oficjalnym sklepie LEGO, jednak obawiam się, że niedługo stanie się on trwale niedostępny. Tak samo, jak reszta zestawów z tej serii…
Co dalej?
Cóż, jak wspomniałem wcześniej, zespół odpowiedzialny za tworzenie i rozwój serii Mindstorms zostanie przypisany do innych projektów. Podejrzewam, że część z tych osób zostanie oddelegowana do niedawno powstałej serii związanej z Avatarem Jamesa Camerona, a reszta zajmie się innymi topowymi zestawami z różnych uniwersów.
Osobom, które się załamały, powiem jednak, że jeszcze nie cała nadzieja stracona. Zespół odpowiedzialny za Mindstorms bowiem może się wciąż przyczynić do tworzenia modeli, które będzie można zaprogramować. Są to co prawda płonne nadzieje, jednakże przypisanie tych osób do tworzenia zwykłych, statycznych modeli wydaje się być marnotrawstwem.
Jeśli chodzi o Mindstorms, nigdy nie miałem z nimi bliższej styczności i ich koniec niespecjalnie mną wstrząsa. Niemniej osobiście chętnie bym zobaczył w pełni ruchomego AT-AT czy zdalnie sterowany Batmobil, wykorzystujący części i mechanizmy, do tej pory dostępne jedynie w zestawach wycofywanej serii.