Mars mógł mieć kiedyś tysiące jezior pełnych wody

Planeta skalista

fot. GooKingSword | Pixabay

Naukowcy z University of Hongkong (HKU) dokonali badań Marsa. Analiza sugeruje, że na czerwonej planecie w przeszłości istniało o wiele więcej wody niż wcześniej myślano – nawet tysiące zbiorników wodnych.

Mars był kiedyś pełny wody z tysiącami jezior

Nowe odkrycie okazuje się bardzo ważne, ponieważ jest kluczem do zrozumienia tego, jak wyglądała kiedyś czerwona planeta – czy było tam życie, a jeśli tak, to w jakim stopniu rozwinięte. Do życia jest potrzebna oczywiście woda i odpowiednie warunki. Odległość Słońce – Mars nie jest znacznie większa niż Słońce – Ziemia, co sugeruje, że warunki mogły być dobre.

Analiza wielu danych satelitarnych, przeprowadzona przez zespół naukowców z Chin, pokazuje dowody na to, że na 4. z kolei od Słońca planecie istniały jeziora, ale w zdecydowanie większej ilości niż jak dotychczas myślano. Jeziora są zbiornikami, do których trafiają opady atmosferyczne, rzeki i wody gruntowe, nierzadko są także siedliskami wielu organizmów – wodnych i nie tylko.

Mars jest obecnie martwą pustynią, ale miliardy lat temu mogła być zupełnie jak Ziemia – domem dla wielu zwierząt, roślin, a także… jezior. Wiemy o 500 tego typu strukturach, które miały powierzchnię większą niż 100 km2 (co ciekawe, na Ziemi 70% istniejących jezior ma mniejszą powierzchnię).

Na czerwonej planecie podobnych, mniejszych jezior, było tysiące, jednak przez swój rozmiar są obecnie trudne do zidentyfikowania – oczekuje się, że co najmniej 70% jezior na Marsie nie zostało jeszcze odkrytych.

fot. NASA

Jeziora mogą pomóc wyjaśnić zagadkę życia na czerwonej planecie

Badania sugerują, że te zbiorniki istniały około 4 do 3,5 miliardów lat temu – a więc bardzo, dawno dawno, jednak z uwagi na zmienność warunków atmosferycznych Marsa (zazwyczaj był zimny, ocieplając się co jakiś czas), większość z nich wysychała po 10000, a nawet 100000 latach.

Jeden z autorów badań zaznaczył, że jeziora na planecie były niezwykle mętne (ze względu na niższą grawitację i drobnoziarnistą glebę) – co mogło uniemożliwiać fotosyntezę roślin żyjących w wodach, o ile tam były.

Co ciekawe, niektóre zbiorniki wodne planety mogły być bardziej zdatne do życia niż inne – zaznaczając, że to te większe jeziora miały szeroki zakres środowisk, które mogły stanowić idealne warunki do powstawania życia. Oznacza to, że to większe zbiorniki prawdopodobnie będą celem dalszych badań wody na Marsie.

Exit mobile version