MediaTek Pentonic 2000 procesor dla smart tv
fot. MediaTek

MediaTek prezentuje Pentonic 2000, nowy układ stworzony dla Smart TV

MediaTek zaprezentował kilka nowych procesorów. Najbardziej wyczekiwany z nich to oczywiście flagowy układ dla smartfonów, nazwany Dimensity 9000. Producent przygotował także świetną nowość przeznaczoną do zupełnie innego typu urządzeń, czyli Smart TV. Co oferuje Pentonic 2000?

MediaTek zapewni procesor do telewizorów nowej generacji

Obecnie na rynku pojawia się sporo telewizorów oferujących obraz w rozdzielczości 4K, z kolei modele oferujące wyższą rozdzielczość są wciąż stosunkowo rzadkie i drogie. Nie oznacza to, że ich liczba się nie zwiększa. Producenci powoli przygotowują się do wydawania kolejnych telewizorów nowej generacji, wyposażonych w ekrany 8K.

W części z nich z pewnością pojawi się najnowszy procesor MediaTeka, przeznaczony właśnie do urządzeń Smart TV. Pentonic 2000 jest pierwszym tego typu układem, który wspiera wyświetlacze o rozdzielczości 8K z odświeżaniem na poziomie 120 Hz. To również pierwsza na świecie komercyjna jednostka, wspierająca odtwarzanie multimediów w standardzie Versatile Video Coding (VVC), znanym również jako H.266. Wspiera on także HEVC, VP9 oraz VS3.

Nowy układ producenta ma także dedykowany silnik MEMC, który umożliwi zwiększenie płynności obrazu do 120 klatek na sekundę przy rozdzielczości 8K.

Pentonic 2000 stawia MediaTek w czołówce firm produkujących komponenty do Smart TV, dzięki możliwości oferowania klientom bogatego i wyraźnego obrazu, jasnych wyświetlaczy i ostrego dźwięku, a za razem inteligentnych i intuicyjnych doświadczeń.

dr Mike Chang, Wiceprezes ds. Mediów, Prezes i Dyrektor Generalny MediaTek Smart Home Business Group
telewizor MediaTek Pentonic 2000
fot. MediaTek

Jednostka składa się również z procesora sztucznej inteligencji, wspierającego wykorzystanie stworzonych przez MediaTeka technologii 8K AI-Super Resolution oraz Intelligent View. Pierwsza z nich pozwala na przeskalowanie materiałów nagranych w niższych rozdzielczościach do 8K, zaś druga pozwala na inteligentne przełączanie funkcji Picture-in-Picture oraz Picture-by-Picture, dostosowywanie ich układu oraz przetwarzanie obrazu dla uzyskanie najlepszej jakości.

Pentonic 2000 został wykonany w procesie technologicznym 7 nm TSMC i wspiera 6-kanałową magistralę pamięci, UFS 3.1 oraz najnowsze modemy Wi-Fi 6E i 5G. Według producenta, ten układ oferuje najszybsze CPU i GPU w całej branży Smart TV.

MediaTek zapewnia, że pierwsze telewizory 8K nowej generacji, wyposażone w nowy układ, pojawią się na rynku konsumenckim w drugim kwartale 2022 roku.