Mercedes-Benz Safety Experience
(fot. Mercedes)

Każdy kierowca powinien przejść takie szkolenie

Polski oddział Mercedesa poinformował o rozpoczęciu szkoleń Mercedes-Benz Safety Experience, które skupiają się na bezpieczeństwie na drodze. Co więcej, uczestnicy mogą zapoznać się z działaniem nowoczesnych systemów bezpieczeństwa, a także z elektryczną ofertą producenta ze Stuttgartu.

Podobne szkolenia powinny być obowiązkowe

Wielu kierowców nie potrafi zachować się w niebezpiecznych sytuacji. Niestety, winny jest między innymi system nauki na prawo jazdy, którego zadaniem jest niekoniecznie nauczenie świeżego kierowcy jazdy samochodem, a tylko przygotowanie go do zdania egzaminu.

Powyższe podejście sprawia, że – owszem – nauczymy się parkować czy ruszać pod górkę, ale niekoniecznie poprawnie zachowamy się chociażby podczas poślizgu na śliskiej nawierzchni. Warto tutaj zaznaczyć, że wyrobienie w kierowcy odpowiednich odruchów i nawyków może pomóc w zmniejszeniu liczby wypadków.

Mercedes-Benz Safety Experience
(fot. Mercedes)

Nie twierdzę, że przykładowo wyprowadzenie pojazdu z poślizgu powinno być częścią egzaminu praktycznego, bowiem z tym nie radzą sobie nawet bardziej doświadczeni kierowcy. Jednak proste szkolenie, pokazujące, jak zachowuje się samochód w różnych niebezpiecznych sytuacjach, byłoby naprawdę dobrym pomysłem.

Niestety, takie szkolenia nie są prowadzone podczas nauki na prawo jazdy, ale zawsze można wybrać się samemu na kurs z zakresu bezpieczeństwa. Jednym z lepszym wyborów jest szklenie Mercedes-Benz Safety Experience, na którym dodatkowo możemy zapoznać się z ofertą niemieckiego producenta.

Mercedes-Benz Safety Experience
(fot. Mercedes)

Mercedes-Benz Safety Experience – bezpieczeństwo jest najważniejsze

W tym roku odbędzie się już piąty cykl szkoleń przygotowanych przez Mercedesa we współpracy ze stowarzyszeniem Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego. Formuła Mercedes-Benz Safety Experience bazuje na modułach skoncentrowanych na działaniu nowoczesnych systemów wspomagających kierowcę, ale podczas szkoleń wyraźnie podkreśla się fakt, że najważniejszym elementem wciąż jest kierowca i sporo zależy od jego nawyków i wyrobionych odruchów.

Program jednodniowego szkolenia obejmuje część teoretyczną i praktyczną. W ramach teorii uczestnik poznaje objaśnienie zasadniczych aspektów dynamiki jazdy – od poprawnej pozycji za kierownicą, przez balansowanie środkiem ciężkości oraz nadsterowność i podsterowność, aż po technikę skrętu.

Mercedes-Benz Safety Experience
(fot. Mercedes)

Natomiast zajęcia praktyczne obejmują m.in. ćwiczenia na płycie poślizgowej z szarpakiem oraz kształtowanie prawidłowych reakcji na przeszkodę. Trening awaryjnego hamowania na suchej i mokrej nawierzchni pomaga w lepszym wykorzystaniu możliwości układu hamulcowego. Uczestnicy mają też okazję sprawdzić wpływ różnicy prędkości na drogę hamowania, w nawiązaniu do akcji społecznej „10 km/h mniej ratuje życie”.

W ramach Mercedes-Benz Safety Experience przygotowano jeszcze moduł, którego zadaniem jest promowanie elektromobilności. Uczestnicy mogą zapoznać się z hybrydami plug-in i samochodami w pełni elektrycznymi, które są oferowane przez Mercedesa.

Tegoroczne szkolenia Mercedes-Benz Safety Experience będą odbywać się od maja do końca sierpnia w trzech różnych lokalizacjach – Tor Bednary, Tor Jastrząb i Tor Modlin. Udział w szkoleniu można wykupić u dealerów – ceny startują od 1500 złotych netto.

Szkolenie dla miłośników sportowych samochodów

Mercedes w tym roku ruszył również ze szkoleniami AMG Driving Academy. To świetna propozycja dla osób, które ukończyły już pierwszy stopień Safety Experience lub tych kierowców, którzy po prostu chcą poczuć więcej sportowej adrenaliny i poznać gamę modeli AMG.

Mamy już do czynienia z 9. sezonem szkoleń AMG w Polsce, który zbiega się z ważną rocznicą dla niemieckiej marki – sportowa dywizja Mercedesa obchodzi swoje 55. urodziny.

Każdy kierowca powinien przejść takie szkolenie
(fot. Mercedes)

Na tych, którzy chcą poprawić swoje umiejętności za kierownicą, zebrać doświadczenie w prowadzeniu najmocniejszych Mercedesów-AMG i sprawdzić ich potencjał w bezpiecznych warunkach, czeka zróżnicowany program szkoleń organizowanych na trzech renomowanych torach – Autodrom Jastrząb nieopodal Radomia, Silesia Ring w Kamieniu Śląskim, a także Brno Circuit w Czecach nazywany „Czeską Fabryką Adrenaliny”.

Uczestnicy mają do wyboru trzy rozbudowane rodzaje szkoleń – podstawowe AMG Experience oraz bardziej zaawansowane AMG Performance Race Track Only i AMG Performance. Zależnie od programu na kierowców czeka cały przekrój zajęć praktycznych, od przyspieszania i hamowania, przez dobór prawidłowego toru jazdy, aż po radzenie sobie z pod- i nadsterownością.

Oczywiście nie brakuje zajęć praktycznych, w których doświadczeni instruktorzy dokładnie wyjaśnią zagadnienia związane z prawidłowych prowadzeniem samochodu. Wisienką na torcie można uznać moduł Race Taxi, w którym jesteśmy wożeni na miejscu pasażera, a za kierownicą siedzi instruktor AMG – miałem okazję pokonać w ten sposób tor Jastrząb i przyznam, że zapewnia to spory zastrzyk adrenaliny.

Każdy kierowca powinien przejść takie szkolenie
(fot. Mercedes)

Flota dostępnych aut obejmuje m.in. zwinne hot hatche z serii 35 i 45, tylnonapędowe Klasy C z serii 63, sportowo-luksusowe wydania Klasy E od AMG, a także wręcz wyczynowy wariant AMG GT R. Nie zabraknie również AMG GT 4-drzwiowego Coupe. Flota aut jest spora i pozwala poznać szereg różnych modeli i napędów stosowanych przez Mercedesa.

Miałem przyjemność uczestniczyć w podstawowym AMG Experience. Przyznam że było to naprawdę ciekawe i ekscytujące doświadczenie. Jeśli również lubicie jeździć samochodem, to zachęcam do wzięcia udziału w szkoleniu AMG – to nie tylko dobra zabawa, ale również świetna okazja do poprawienia techniki jazdy.