Meta Okulary AR
Meta Okulary AR

Meta ma w planach przełomowe okulary AR

Meta stara się być przodownikiem, jeśli chodzi o rozwój rzeczywistości rozszerzonej (AR) i metaverse. Gigant mediów społecznościowych co rusz rozpoczyna nowe projekty. Teraz chwali się planami produkcji przełomowych okularów AR, jednak ich premiera wydaje się być bardzo odległa.

Meta stworzy nowe gogle AR

Anonimowe informacje krążące w świecie tech mówią o tym, że Meta ma całkiem poważne plany dotyczące opracowania pierwszych okularów AR, będących częścią inicjatywy Project Nazare. Pierwszy model ma powstać już w 2024 roku, natomiast kolejne lata przyniosą jego aktualizacje – 2026 roku pojawi się „lżejszy, bardziej zaawansowany” model, a ich trzecia generacja dostępna będzie w 2028 roku.

Opisywane urządzenie ma działać całkowicie niezależnie od telefonu, jednak potrzebować będzie „urządzenia na kształt telefonu”, które posłuży do ich obsługi. Przypominać ma opaskę na nadgarstek opartą na impulsach elektrycznych, którą opracowuje zespół CTRL-Labs. Wypuszczone na rynek ma być w ograniczonej liczbie.

Co wiadomo o planowanym projekcie?

Pierwszy model ma prawdopodobnie bazować na Androidzie. Będzie w stanie zaoferować pełny AR z wizualizacjami 3D, śledzeniem oczu, kamerą skierowaną na zewnątrz, dźwiękiem stereo, stosunkowo szerokim polem widzenia i „akceptowalnym społecznie” wyglądem. Zapewne będą przypominały więc okulary tradycyjne.

Ich cechą główną ma być komunikacja z hologramami innych ludzi. Mark Zuckerberg zapewne myśli, że w ten sposób zapewni swoim użytkownikom bardziej realne doświadczenia niż na przykład podczas dotychczasowych rozmów wideo.

Meta-hologram-ludzki
Meta — hologram ludzki

Na tym nie koniec

Jednak to nie wszystkie plany Meta związane z poszerzaniem katalogu produktów. Kolejne okulary, zwane Hypernova, mają być bardziej „przyziemne”. Sparowane z telefonem będą pokazywały powiadomienia na małym wyświetlaczu. Ich premiera ma mieć miejsce także w 2024 roku, jednak czy będą one na tyle popularne, na ile oczekuje sam producent?

Być może to tylko mrzonki, jednak na pewno pokłada w nich spore nadzieje. Nic dziwnego, gdyż ostatnio Meta ma raczej słabą passę. Niedawno pisaliśmy o kontrowersjach dotyczących prezentowanych treści w metawerse. Dodatkowo nie należy zapominać o rosnącej konkurencji, chociażby rak popularnym TikToku, który zdecydowanie bardziej trafia do młodych osób.